Bibi Netanjahu uvedl dva požadavky Izraele ohledně Sýrie, o kterých chce jednat s Vladimirem Vladimirovičem Putinem

JERUZALÉM | Vzhledem k napjatým vztahům mezi Izraelem a Íránem se předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu setká s prezidentem Vladimirem Putinem 11. července, aby znovu potvrdil, že Tel Aviv nebude tolerovat zakotvení Íránu v Sýrii. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Vladimir Vladimirovič Putin a Benjamin Netanjahu | foto: beforeitsnews.com

BiBi Netanjahu uvedl, že na setkání s prezidentem Ruské federace Putinem, VLadimirem Vladimirovičem zdůrazní dvě základní zásady izraelské politiky:

Zaprvé, nebudeme tolerovat přítomnost vojenských sil Íránu a jeho zástupců kdekoli v Sýrii — ne blízko hranic a ne daleko od nich. Zadruhé, budeme požadovat, aby Sýrie a syrská armáda přísně dodržovala Dohodu o oddělení sil z roku 1974,oznámil Netanjahu.

Tato dohoda stanovuje, že Golanské výšiny, které si nárokují jak Sýrie, tak Izrael zůstanou demilitarizované, bez účasti vojsk jedné, či druhé strany. Toho ovšem zneužívají teroristé, kteří se na toto území uchylují a skrývají se tam před syrskými vojáky. Pokud Sýrie na tyto teroristy zaútočí, tak Izrael útočí na syrské území, čímž vlastně teroristy chrání před zničením. Účel, nebo škodolibost?

O roli Íránu v Sýrii se bude mluvit i na summitu 16. července mezi Vladimirem Vladimirovičem Putinem a americkým vůdcem Donaldem Johnem Trumpem v Helsinkách. Ruská podpora Íránu je dlouhodobá, proto změny postojů z ruské strany jsou asi nemyslitelné a americké a izraelské požadavky zase naivní.

Reklama: