Itálie přitvrzuje: Přístavy chce uzavřít i pro lodě Frontexu s vetřelci na palubě

ŘÍM | Zákaz zakotvit v italských přístavech by měly mít i zahraniční lodě, které se účastní evropských misích záchrany migrantů ve Středozemním moři. Tento záměr avizoval v neděli italský ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini. Jelikož stále se jedná o porušování námořního práva a vetřelci mají být předání nejbližšímu přístavu, když jsou vyloveni několik desítek decimetrů o afrického pobřeží, tedy do Libyjských přístavů.

Matteo Salvivi se fotí se svým fanouškem – legálním přistěhovalcem

Matteo Salvini už uzavřel italské přístavy pro plavidla nevládních „humanitárních“ organizací zachraňující vetřelce, které obvinil ze spolčení s pašeráky lidí v Libyi. V nedělním vyjádření na sociální síti dodal, že nový požadavek Itálie přednese na setkání ministrů vnitra členských států EU v rakouském Innsbrucku. To se koná 11. až 12. července.

Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) provádí v Středozemním moři pátrací a záchrannou operaci, na níž se účastní letadla a lodě různých zemí. V sobotu loď irských námořních sil Samuel Beckett dorazila do sicilského přístavu Messina se 106 kusy vetřelců na palubě. Takže i Frontex placený z peněz Evropské komise páchá námořní pirátství a pašuje lidi. Pro něj také platí námořní regule – Vylovená osoba se musí předat do nejbližšího přístavu, který je k dispozici.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini Salvini chce další takové přivážení vetřelců do Itálie zastavit a dosáhnout, aby je přijímaly jiné evropské země, pokud si je přivážejí. Když vetřelce přiveze Německá loď, tak ať kotví v německém přístavu; pokud je přiveze nizozemská loď, nechť kotví v nizozemském přístavu.