Soudci si zvesela vytírají novým občanským zákoníkem řiť

Vážení, tady se prostě nedá advokatit! Všichni jsme chodili na školení o novém občanském zákoníku, až jsme měli podrážky vošoupaný a jak čtu to, co nám chodí do datovky, tak soudy nějaký nový občanský zákoník naprosto minul. Profesor Eliáš málem tloukl do stolu polobotkou jak Nikita Chruščov v OSN, že na prvních 150 paragrafů si nedá sáhnout, mám tady o tom knih, že kdyby mi to padlo na hlavu, tak mě najdou za 3000 let jak Tutanchamona zasypanýho v hrobce… ale na soudech o tom zřejmě „neví ničehož“.

Tomáš Tyl | foto: archív autora

To hlavní, co chtěl autor říct, je změna myšlenkového paradigmatu spočívajícím v odstranění rozdílnosti práva a spravedlnosti! Jinými slovy: nový občanský zákoník je koncipován tak, že PRÁVO NESMÍ BÝT V ROZPORU SE SPRAVEDLNOSTÍ. A pokud je, tak právo musí spravedlnosti ustoupit – protože proč? Protože tady máme principy, právní principy, které jsou důležitější než jestli lze strom vysadit 90 nebo 120 cm od plotu! Celé je to postavené na novém filozofickém konceptu – předchozí občanský zákoník řekl „tak a tak a šmitec“.

Dnešní zákoník je obrovskou změnou, kdy hlavním mottem má být to, že cokoliv v rámci soukromého práva děláme, ale následně i výsledky sporů nesmí být v rozporu s prostým lidským cítěním.

Ano, stařenka se zavázala být spoludlužnicí při smlouvě o úvěru, ano, dala svůj byt do zástavy, aby příbuzná dostala peníze – ale tady je to obyčejné lidské cítění: co z toho stařenka má? Nic. Prostě starý důvěřivý člověk, který netušil, co se mu může stát. Byl evidentně zneužit. Vedle toho někdo, kdo je vypočítavý a šupky dupky do insolvence. A už na dveře bytu tlučou věřitelé a „babi, zaplať 3x tolik, tady jsi to podepsala!“. To je přesně ten moment, kdy už u soudu I. stupně má fungovat nový občanský zákoník, aby řekl „A kolik jste dostali zaplaceno? No, takže jste o peníze nepřišli. A ta stará paní z toho něco měla? Ne?! A Vás to nezajímalo? Jak to?! A Vy jste půjčili takové peníze důchodkyni, která bere penzi pár tisíc měsíčně? A to nevidíte, že by tím byla spáchána nespravedlnost?!“.

Jenže místo toho tady jedou továrny na exekuce a i když soudce má nový občanský zákoník po ruce jako nástroj, kterým může všelijaké lichváře poslat k šípku, pořád jedeme v kolejích starého „občana“ – podepsal jsi to? Tak zaplať!