Čína chce na Blízkém východě budovat mír a stabilitu, slibuje miliardové úvěry

PEKING | Na čínsko-arabském fóru v Pekingu prezident Číny Si Ťin-pching slíbil zemím Ligy arabských států půjčky a hospodářskou pomoc v hodnotě 23 miliard dolarů. Podle pozorovatelů se takto snaží zvýšit roli a vliv Číny v nestabilním regionu, kde má rozsáhlé hospodářské zájmy. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Si Ťin-pching | foto: ria.ru

Tyto peníze mají jít na projekty, které dle slov Si Ťin-pchinga podpoří dobré pracovní příležitosti a budou mít pozitivní sociální dopad v arabských zemích, jež potřebují rekonstrukci.

Kromě toho Peking zvažuje uzavření dohod o volném obchodu s každým členem Ligy arabských států. Spolu s tím čínský prezident potvrdil svou oddanost globalizaci na pozadí obchodní války se Spojenými státy (SS). Podle něj projekty, které Čína nabízí, jsou součástí programu ekonomické rekonstrukce a průmyslové obnovy.

„Čína by se chtěla přidat k Arabské lize … aby se stala opatrovníkem míru a stability na Blízkém východě, obráncem rovnosti a spravedlnosti a podporovatelem rozvoje. Chceme být dobrými přáteli, kteří se od sebe vzájemně učí,“ cituje Si Ťin-pchinga portál South China Morning Post (SCMP).

Celkem 20 miliard dolarů chce Peking půjčit na rozvoj zaměstnanosti a pracovních příležitostí, dalších 90,6 milionu dolarů chce vyčlenit na rekonstrukční pomoc v Sýrii, Jemenu, Jordánsku a Libanonu.

loading...

Přes 150 milionů dolarů má jít na podporu sociální stability. Dále slíbil úvěry v hodnotě 3 miliard dolarů pro finanční sektor arabských zemí. Peking chce posílit i spolupráci v oblasti těžby ropy a plynu a rovněž obnovitelné energetice.

V roce 2010 Čína již nahradila Spojené státy (SS) jako největšího obchodního partnera Ligy arabských států. Přes polovinu ropy Čína importuje právě z Blízkého východu. Region je klíčovou součástí čínského projektu Jedno pásmo, jedna cesta, pomoci kterého chce propojit region s Čínou prostřednictvím sítě přístavů, železnic, dálnic a průmyslových parků, tzv. Nová hedvábná stezka.

Nicméně se v Pekingu obávají, že čínské ekonomické ambice mohou narazit na regionální nestabilitu. „Čína nebude mít jinou možnost, než se do regionu zapojit i politicky, obzvláště pokud bezpečnostní vakuum na Blízkém východě ohrozí čínské komerční zájmy,“ říká pro SVMP Joost Hiltermann z nevládní organizace International Crisis Group. Během svého projevu Si Ťin-pching vyzval země regionu, aby vzájemně respektovaly svou suverenitu a vyzval země k dialogu, aby vyřešily složitou situaci na Blízkém východě

loading...
Reklama:
loading...