Izraelci mají v plánu v roce 2019 přistát bezpilotní sondou na Měsíci

JERUZALÉM | Izraelská organizace SpaceIL oznámila plány na vyslání první soukromé kosmické lodi na Měsíc. Má se tak stát začátkem roku 2019, informoval v úterý webový deník The Times of Israel. Sonda bude vypuštěna z amerického Mysu Canaveral v prosinci a do vesmíru ji vynese raketa Falcon 9 společnosti SpaceX.

Izraelská měsíční sonda | reprofoto: CNET

Sonda bude na povrchu Měsíce provádět výzkum jeho magnetického pole a umístí tam izraelskou vlajku. Pokud půjde vše podle plánu, židovský stát se připojí pouze k třem zemím, které dosáhly kontrolované přistání svého zařízení na Měsíci, jsou jimi Čína, bývalý Sovětský svaz a Spojené státy.

SpaceIL vyvíjí kosmickou loď ve spolupráci s domácí společností Israel Aerospace Industries (IAI), která se zabývá výrobou vojenských a civilních letadel. Organizace do tohoto projektu dosud investovala přibližně 88 milionů dolarů, z nichž většinu poskytl izraelský podnikatel Morris Kahn.

Zařízení bude nejmenším, jaké dosud přistálo na povrchu Měsíce. Sonda má průměr dva metry, výšku 1,5 metru a hmotnost 585 kilogramů, přičemž přes 400 kilogramů představuje palivo. ŮLoď po přistání na Měsíci uskuteční další start a následně přistane o 500 metrů dál,ů upřesnili izraelští vědci.

loading...
Reklama:
loading...