Donald Donaldovi: Važte si spojenců, zas tolik jich nemáte, vzkázal Tusk Trumpovi

BRUSEL | Napětí mezi Spojenými státy (SS) a evropskými spojenci se dále zostřuje. Americký prezident Donald John Trump stále chce, aby ostatní členové Severoatlantické aliance zvýšili svůj obranný rozpočet. Předseda Evropské rady (prezident EU) Donald Tusk mu zase vzkázal, že lepší spojence než Evropany nikdy nenajde. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Dva Donaldi – Tusk a Trump | reprofoto: The Guardian Nigeria

„Drahá Ameriko, važ si svých spojenců, zas tolik jich nemáš,“ řekl Tusk při slavnostním podpisu společné deklarace o spolupráci mezi EU a NATO. Zdůraznil, že Spojené státy nikdy nenajdou lepšího spojence než Evropu. Dále obvinil amerického prezidenta, že kritizuje Evropu téměř denně.

Trump dnes ráno na Twitteru opět zkritizoval EU kvůli neférovému obchodu. „Připravuji se vyrazit do Evropy. První schůzka — NATO. Spojené státy utrácejí mnohem více než jiné země, aby je ochránily. Není to fér vůči americkým daňovým poplatníkům. Navíc přicházíme o 151 miliard dolarů v obchodu s Evropskou unií. Účtují nám velká cla (a bariéry),“ napsal Trump.

loading...

Mezitím generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg upozornil, že členské země v roce 2017 znatelně zvýšily svůj obranný rozpočet.

„V minulém roce došlo k největšímu nárůstu za jednu generaci a jedná se o čtvrtý rok v řadě, kdy dochází ke zvyšování obranných výdajů. Počítáme s tím, že osm spojenců vynaloží přes 2 % HDP na obranu, zatímco v roce 2014 to byli pouze tři spojenci,“ citovala Stoltenberga jeho mluvčí Oana Lungescuová.

Trump opakovaně kritizoval evropské spojence za to, že nejsou schopny splnit cíl obraných výdajů ve výši 2 % HDP. Podle něj ze Severoatlantické aliance těží mnohem více Evropa než SS.

loading...
Reklama:
loading...