Indie předběhla Francii, je z ní šestá největší ekonomika na světě

NOVÉ DILLÍ | Jak uvádějí údaje Světové banky, Indie se stala šestou největší světovou ekonomikou a odsunula tak Francii na sedmé místo. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek indické vlajky

Hrubý domácí produkt Indie se na konci roku 2017 vyšplhal na 2,597 bilionu korun, zatímco HDP Francie dosahoval 2,582 bilionu dolarů. Za posledních deset let se Indii podařilo zdvojnásobit svůj HDP. V Indii s 1,34 miliardy obyvateli, což je 20krát více než má Francie, je samozřejmě životní úroveň mnohem nižší. Zatímco HDP na hlavu ve Francii dosahuje 38 476 dolarů, v Indii to je 1 939 dolarů.

Podle předpovědí indický HDP poroste v příštích dvou letech o 7,3 %, což bude nejrychlejší růst mezi rozvojovými zeměmi. Podle Světové banky se růst v období 2019 až 2020 zrychlí na 7,5 %.

„Indické hospodářství je silné, odolné a má potenciál pro udržitelný růst,“ uvedl Ayhan Kose, ředitel skupiny pro rozvojové vyhlídky ve Světové bance. Hlavním zdrojem růstu je velká soukromá spotřeba a posílení investic.

Podle analytiků britské banky HSBC Indie v příštím desetiletí může předstihnout Japonsko a Německo a stát se tak třetí největší ekonomikou.