Pentagon sponzoruje Tálibán

MOSKVA | Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Vladimirovna Zacharova, popřela, že by Rusko podporovalo afghánské militantní hnutí Tálibán. Tvrdí, že pravým sponzorem je Pentagon. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes. Tálibové se utvořil v době sovětské války v Afganistanu, kdy je přes pákistánské muhadžíny vyzbrojovala a financovala CIA.

Marija Vladimirovna Zacharovova | foto: vestnikkavkaza.net

Podle mluvčí ruského ministerstva zahraničí za nestabilitu na Blízkém východě a severní Africe může vojenské hazardování členských zemí Severoatlantické aliance (SA). Takto mluvčí ruského ministerstva zahraničí reagovala na dřívější obvinění Washingtonu, který tvrdí, že Rusko v Afghánistánu spolupracuje s Tálibánem. Podle ní se Pentagon těmito prohlášeními snaží pouze zamaskovat své vlastní sponzorování Tálibánu. Podle ní existují důkazy, které to potvrzují.

Zacharova, Marija Vladimirovna tvrdí, že zprávy samotných amerických úřadů dosvědčují, že velká část vojenské pomoci Kábulu se v zemi rozkrade. „Zbraněmi, které jsou odepsané jako ztráty, lze vyzbrojit celou armádu,“ poukázala mluvčí. „Opět chceme poukázat na to, že naše kontakty s Tálibánem mají pouze dva cíle: zajistit bezpečnost ruských občanů v Afghánistánu a podpořit proces národního usmíření, který bohužel nezaznamenal pokrok,“ uvedla Marija Vladimirovna Zacharova.

Bezpečnostní situace v Afghánistánu je stále komplikovaná. Vládní síly nejsou schopny zajistit kontrolu nad celým územím země, kde jsou aktivní ozbrojenci Tálibánu, Islámského státu, Al-Káidy a dalších skupin. Kvůli neschopnosti afghánské armády potlačit vlnu teroristických útoků v zemi americký vůdce Donald John Trump v roce 2017 oznámil, že hodlá do Afghánistánu vyslat více amerických vojáků, a vyzval členy SA, aby zvýšili počet vojenského personálu v zemi.