Evropská kosmická agentura informovala o zmizení ozonové díry

PAŘÍŽ | Evropská kosmická agentura (ESA) ohlásila zmizení ozonové díry nad Antarktidou. Tyto údaje získala evropská kosmická družice Sentinel-5P během výzkumu atmosféry v listopadu roku 2017. O této skutečnosti informovala agentura na svých stránkách. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ozonová díra | reprofoto: Sputnik (Alina Polyanina)

Jde pouze o primární data z této družice přístupné veřejnosti. Zda to ale znamená, že se díra v budoucnu neobjeví znova, zatím není jasné. Sputnik doposud neobdržel vyjádření odborných ústavů.

Ozonová díra nad Antarktidou představuje jednu z vážných hrozeb pro globální ekosystém. Bez ozonové vrstvy je totiž Země vůči ultrafialovému slunečnímu záření bezbranná.

„První ozonové snímky programu Copernicus Sentinel-5P zobrazují uzavření ozonové díry nad jižním pólem v listopadu roku 2017,“ uvádí se v oznámení zveřejněném na stránkách ESA.

Ke zprávě je přiložen i snímek, podle kterého se ozonová díra, pokrývající polovinu Antarktidy, k 26. listopadu 2017 zatáhla.

Mimo jiné družice zaznamenala také únik oxidu dusičitého v troposféře na území Evropy, Afriky, Blízkého východu a Indie. „Je jasně vidět znečištění ovzduší, a to ve velkých městech a na splavných trasách,“ oznámila ESA.