Vladimir Vladimirovič Putin promluvil o následcích zapojení Ukrajiny a Gruzie do Severoatlantické aliance

MOSKVA | Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin prohlásil, že Rusko by přijalo nanejvýš záporně rozšíření Severoatlantické aliance (SA) zapojením do aliance Gruzie a Ukrajiny s tím, že může s těmito zeměmi spolupracovat i bez toho, aby je přijala do svých řad.

Vladimir Vladimirovič Putin varuje | reprofoto: Sputnik – Michail Klimen’tjev

„Nanejvýš záporně,“ řekl prezident Putin, Vladimir Vladimirovič v interview pro Fox News při odpovědi na otázku, jak by přijal zapojení Gruzie a Ukrajiny do aliance. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Podle jeho existuje možnost pracovat s těmito zeměmi bezprostředně ve dvoustranném formátu. „Když stahoval Sovětský svaz svá vojska z Německa, slíbili nám, že se NATO nebude rozšiřovat na východ,“ připomenul Vladimir Vladimirovič Putin. Teoreticky je možné, dle mezinárodního práva, že by Rusko, jako nástupnický stát SSSR měl opět nárok na sovětskou okupační zónu Německa, bývalá NDR.

V červnu 2017 označil Kyjev vstup do Severoatlantické aliance (SA) za zahraničněpolitickou prioritu, avšak v březnu 2018 zvláštní zástupce Ministerstva zahraničních věcí Spojených států (SS) pro záležitosti Ukrajiny prohlásil, že tato země není připravena na vstup do aliance. Dne 12. července na summitu SA generální tajemník aliance Jens Stoltenberg prohlásil, že na něho zapůsobily velkým dojmem reformy, které provádí v Gruzii.

Reklama: