Šéf Pentagonu James Mattis se sejde s ministrem Sergejem Kužegetovičem Šojgu

WASHINGTON | Americký ministr obrany Jim Mattis, zvaný vzteklý pes, je otevřen k prvním jednáním ministrů obrany Spojených států (SS) a Ruské federace (RF). Pokud se tato schůzka uskuteční, bude první od roku 2016. Úředníci z SS nazývají tento krok možností pro rozšíření komunikace mezi Washingtonem a Moskvou, uvádí agentura Reuters.

James Mattis a Sergej Kužegetovič Šojgu

Taková možnost se objevila po summitu Putina a Trumpa, který se konal v pondělí v Helsinkách, kde se oba lídři snažili uvolnit napjaté vztahy mezi RF a SS. Trump byl v SS těžce kritizován, protože během summitu se nedotkl tématu údajného a neprokázaného ruského vměšování do prezidentských voleb v SS v roce 2016. Tato obvinění Moskva popírá.

Diskuse ruského ministra obrany Sergeje Kužegetoviče Šojgu a jeho amerického protějška Jamese Mattise by byla dalším krokem k vytvoření pravidelnější politické komunikace na nejvyšší úrovni mezi dvěma jadernými mocnostmi, jejichž vztahy se v posledních letech stále zhoršovaly. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Od roku 2015 probíhala vojenská jednání mezi Ruskem a Američany jen mezi velitelem Generálního štábu Ruska Valerijem Vasiljevič Gerasimovem a předsedou náčelníků Generálního štábu a námořního velitele SS Josephem Dunfordem. Naposledy spolu Gerasimov a Dunford mluvili telefonicky 14. června, a poté na helsinském summitu.

Reklama: