Do Číny připluly dva tankery s ruským zkapalněným plynem

PEKING | Dva tankery s produkcí podniku Jamal SPG urazily poprvé v dějinách Severní mořskou cestu na východ bez doprovodu ledoborce a připluly z arktického přístavu Sabbeta (Jakutsko) do čínského přístavu Ťiang-su Rudun, informuje zpravodaj Sputniku z ceremoniálu uvítání tankerů.

Tanker – ledoborec Christophe de Margerie | foto: © Sputnik / Alexej Druzhinin

Dva tankery ledové třídy Arc7 Vladimir Rusanov a Eduard Toll o objemu asi 170 tisíc kubíků každý s nákladem zkapalněného plynu vyrobeného v podniku Jamal SPG, projekt společnosti Novatek, byly první lodě v dějinách Severní mořské cesty, které propluly východní trať k Beringovu průlivu z přístavu Sabbeta bez doprovodu ledoborce. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Plavba trvala 19 dní, což je o 16 dní rychlejší než tradiční cestou přes Suezský průplav a Malacký průliv. Ledová část Severní mořské cesty byla překonána za 9 dní a 6. července ukončily tankery svoji plavbu: Vladimir Rusanov připlul k Beringovu průlivu a Eduard Toll vyplul na Čukotské moře.

Tyto plavby znamenají zahájení pravidelných dodávek zkapalněného plynu po Severní mořské cestě. Tankery na zkapalněný plyn ledové třídy Arc7 byly vyrobeny na objednávku společnosti Novatek zvlášť pro arktické projekty. Celkem má být v rámci projektu Jamal SPG postaveno 15 těchto plavidel ledové třídy Arc7.

Reklama: