CIA komentuje krizi: Čína vede studenou válku proti Spojeným státům, aby se stala největší silou na světě

LANGLEY | Čína se pokouší nahradit Spojené státy (SS) na místě globální dominantní mocnosti a pokračuje ve studené válce proti Washingtonu, říká zástupce ředitele CIA Michael Collins. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

CIA | reprofoto: YTV

„Čína se zásadně snaží nahradit Spojené státy na místě vedoucí mocnosti na světě,“ říká Collins. „Té kampani, kterou vedou proti nám, se říká studená válka,“ cituje pracovníka CIA ruská agentura.

Podle Collinse Čína využila všechny cesty, včetně nezákonných, aby postupně oslabila Spojené státy jako svého hlavního soupeře. Právě tomu zástupce ředitele CIA říká studená válka.

Čína chce, aby každá země počítala s ní, nikoliv s SS, pokud se jedná o důležitá politická rozhodnutí, říká Collins. Nicméně podotýká, že ČLR se nechce dostat do kybernetické války s Amerikou.

Úředník CIA také uvedl, že růst Číny a její snahy jsou přímo spojené s jejím vedením a komunistickou stranou, tedy s jejím prezidentem Si Ťin-pchingiem.