Íránem třásly zemětřesení

TEHERÁN | Více mírných a středně silných zemětřesení zasáhlo v neděli Írán, odkud hlásili v této souvislosti lehká zranění 26 osob. Magnituda otřesů byla v rozsahu od 4,6° do 5,9°, informovala agentura AP s odvoláním na íránské média a údaje americké geologické služby USGS, která sleduje vrtných aktivitu na celém světě.

Ilustrační snímek

Celkově tři zemětřesení zasáhly město Rújdar v jižní provincii Hormozgan, jakož i část západní provincie Kermánšáh při hranici s Irákem. Všechny vznikly v malé hloubce do deseti kilometrů pod zemským povrchem, což zvyšovalo pravděpodobnost, že způsobí škody.

Šéf íránského úřadu civilní ochrany uvedl pro státní televizi, že v souvislosti s otřesy v provincii Kermánšáh při hranici s Irákem je hlášeno 146 zraněných, z nichž 21 odvezli na ošetření do nemocnic. Nezmínil přitom, zda úřad eviduje i oběti na životech.

Při zemětřesení v Kermánšáhu došlo podle prohlášení tamního guvernéra pro tiskovou agenturu Tasnim také k poškození některých domů a sesuvu půdy, který na jistý čas ochromil provoz na místní silnici. Představitelka íránské pobočky Červeného půlměsíce uvedla, že místní obyvatelé během dne pocítili několik dotřesů.

Šéf íránského úřadu civilní ochrany doplnil, že situaci v zasažené hornaté oblasti prověřují pomocí vrtulníků a nemocnice i pohotovostní střediska v okolí jsou připraveny přijmout další zraněné osoby, pokud by to bylo nutné.

Dnes se Írán také otřásal

Nejméně 25 zraněných si vyžádalo zemětřesení o magnitudě 5,8°, které v dnes zasáhlo jihovýchod Íránu den po tom, jak u přesešlých zemětřesení na západě země utrpělo včera zranění téměř 290 lidí. Upřesnila agentura Reuters s odvoláním na íránské státní média.

„Dosud bylo v důsledku zemětřesení zraněno 25 lidí, které převezli do nemocnic ve městě Kermán,“ řekl pro tiskovou agenturu Tasnim šéf místního krizového úřadu.

Zemětřesení zasáhlo 40 vesnic, do kterých byly vyslány záchranné týmy, uvedl pro agenturu ISNA mluvčí Červeného půlměsíce v provincii Kermán.

Reklama: