Izrael lže? Byl letoun, který sestřelili ve vzdušném prostoru nad územím svrchované Syrské arabské republiky?

JERUZALÉM – DAMAŠEK | Izraelští vojáci odpálili dvě protiletadlové rakety na letadlo vyrobené korporací Suchoj, které vletělo do vzdušného prostoru země ze Sýrie, informuje armádní tisková služba. „Letadlo překročilo hranici, uletělo 2 kilometry a bylo zachyceno,“ uvádí se v prohlášení. Byly použity dvě protiletadlové rakety raketového systému Patriot. Jedná se však o lež. Letoun se ani nenacházel na Golanskými výšinami, což je svrchované území Syrské arabské republiky, které je však Izraelem v rozporu s Chartou OSN okupováno.

Ilustrační snímek

Letoun patřil syrskému vojenskému letectvu, zdůraznili v tiskové službě. Izraelská strana předpokládá, že se letadlo účastnilo bojových aktivit proti oddílům opozice, které v posledních týdnech pokračují na jihozápadě Sýrie nedaleko hranic. Opozicí v Sýrii označuje Izrael teroristy Islámského státu a Front an-Nusrá. „Od rána jsme pozorovali zvýšení intenzity vnitřních bojů v Sýrii, včetně aktivizace syrského vojenského letectva,“ uvádí se v prohlášení pro tisk.

Doslova den předtím izraelský systém protivzdušné obrany Davidův prak sestřelil dvě syrské rakety. Zdroj ze syrské armády Sputniku řekl, že letadlo určitě nebylo ve vzdušném prostoru Golanských výšin. Plnilo bojový úkol v okolí syrského města Saida, kde jsou teroristé.

Vojenský zdroj dodal, že nyní syrská armáda vede operaci na osvobození poslední „kapsy“ o rozloze 50 km², u hranic s Jordánskem a Izraelem okupovaných Golanských výšin. Včera syrské a jordánské letouny bombardovaly pozice teroristů od osmi ráno. Později zdroj potvrdil, že první pilot Amran Muri zahynul, osud druhého není znám.

Letoun byl nad Golanskými výšinami, stojí si na svém Izrael

zraelští vojáci během celého úterý 24. července několikrát varovali, aby cizí letadla nezalétala do jejich vzdušného prostoru bez povolení. Informují o tom ruská média.

„V průběhu dne jsme několikrát v různých jazycích a různými způsoby varovali nelétat na naše území,“ prohlásili v Izraeli. Podle Izraelců aktivita syrského letectva vedle hranice byla pozorována již od rána 24. července.

Izrael odpálil dvě protiletadlové rakety systému Patriot na letadlo vyrobené korporací Suchoj, které vletělo do vzdušného prostoru země ze Sýrie. Sky News informuje, že letadlo spadlo u řeky Jarmúk na území Sýrie. Údajně je pod kontrolou teroristů, informuje Directorate 4.

„Izraelská armáda věděla o letadle před přijetím obranných opatření po narušení vzdušných hranic Izraele. Byl zapojen komunikační kanál s Ruskem, aby se zjistilo, že letadlo nebylo ruské,“ řekl Gandler s tím, že podle izraelské armády letadlo vyletělo z letecké základny T4.

Neodpověděl však na otázku, zda izraelská strana oznámila ruské straně, že má v úmyslu použít rakety Patriot, poté co letadlo syrského letectva vstoupilo do izraelského vzdušného prostoru. „Nebudeme tolerovat porušování dohody o oddělení sil z roku 1974,“ připomnělo izraelské velvyslanectví.