Projekt budoucnosti v Arktidě. Rusko staví Severní železniční magistrálu

MOSKVA | Severní železniční magistrála (Severnyj širotnyj chod – SŠCH) je jeden z největších projektů železniční sítě v novodobé historii Ruska. Tato magistrála má spojit arktické obce, kde se těží a zpracovávají energetické zdroje. V rámci realizace SŠCH se plánuje vybudovat 350 km železničních tratí a modernizovat existující infrastrukturu.

Vlak v artické tundře | foto: Sputnik (© Depositphotos / Nordroden)

Celková délka železnice bude činit 686 km. Propustnost nové železnice v Arktidě dosáhne téměř 24 mil tun nákladů ročně. Informuje o tom tisková správa vlády Jamalo-něneckého autonomního okruhu.

Vláda Ruské federace doufá, že tato magistrála přidá nový impulz rozvoji regionu za polárním kruhem, odlehčí Transsibiřskou magistrálu a zvětší objem nákladů po Severní mořské cestě. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Předpokládá se, že stavební práce budou ukončeny v roce 2023. Projekt spojí regiony Arktidy a západní Sibiře, které jsou bohaté na fosilní paliva, a také průmyslově rozvinutý Ural.

O stavbu magistrály mají zájem ruská vláda, administrativa Jamalo-něneckého autonomního okruhu, Ruské železnice a velké energetické společnosti (Gazprom, Novatek). Celkové investice do projektu se odhadují na 236 mld. rublů.

Podle údajů Ústavu výzkumu problémů železniční dopravy hodnota stavby jednoho kilometru projektu může dosáhnout 2,8 mil dolarů. Natolik velké výdaje lze vysvětlit drsnými klimatickými podmínkami regionu za polárním kruhem. Podle předběžných výpočtů bude propustnost železnice dvakrát vyšší v porovnání s dnešní infrastrukturou, objemy přepravy se zvýší minimálně desetkrát.

Po této železnici budou většinou převážet plynový kondenzát — směs tekutých uhlovodíků, která se používá pro výrobu různých druhů paliv, včetně vysoce kvalitního benzinu. Expert a analytik Institutu problémů přirozených monopolů Sergej Minkov zdůrazňuje, že podíl plynového kondenzátu na přepravách překročí 50 %.

Rovněž podle jeho názoru projekt pozitivně ovlivní rozvoj vývozu zkapalněného zemního plynu. Navíc se železnice bude používat pro přepravu produktů zpracování přidruženého ropného plynu, různých ropných výrobků, surové ropy a výrobků ze železobetonu a polyetylenu.