Americká zaostalost: Spojené státy jsou nejnebezpečnější země pro rodičky na světě

WASHINGTON | Spojené státy (SS) byly označeny za nejnebezpečnější zemi pro rodičky mezi vyspělými zeměmi. Výsledky vlastního průzkumu zveřejnily noviny USA Today. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek: pxhere.com

Podle tohoto průzkumu je každoročně zraněno při porodu více než padesát tisíc amerických žen a během porodu zemře kolem sedmi stovek matek. Odhaduje se, že ve více než polovině případů tomu lze zabránit. Vyžaduje to však lepší zdravotnickou péči. Ta je na běžné úrovni ve Státech bídná, podobná třetímu světu, pokud si drasticky nepřiplatíte.

Noviny získaly přístup k více než půl milionů interním záznamům o kvalitě péče v nemocnicích a studovaly případy více než sto padesáti žen, které porodily s komplikacemi. Novináři také kontaktovali sedmdesát pět porodnic, aby zjistili, zda lékaři dodržují stanovené pokyny.

Nashromážděné informace ukazují, že zdravotnický personál porušuje předpisy, což způsobuje ohrožení zdraví matek. Zejména sestry často nevčasně měří krevní tlak pacientek, což může vést k infarktu.

V některých nemocnicích ve státech jako New York, Pensylvánie, Severní a Jižní Karolína dostalo nezbytnou péči méně než 15 % žen, které ji potřebovaly. Je třeba poznamenat, že podobná situace může být pozorována jak v okresních, tak ve velkých zdravotnických centrech.

Podle USA Today mezi nejnebezpečnější státy pro těhotné patří Louisiana, Georgia a Indiana. V nich ze sto tisíc žen při porodu zemřelo více než čtyřicet. Obecně platí, že se v SS od roku 1990 do roku 2015 se počet úmrtí při porodu zvýšil ze 17 na 26,4 na 100 tisíc.

Zároveň se v Německu, Francii, Japonsku, Británii a Kanadě obdobné údaje snížily na 5 — 10 úmrtí.