Americká agrese: Australané přiznali, že s Američany připravují plány na bombardování Íránu

CANBERRA | Spojené státy jsou údajně připraveny k útoku na íránskou jadernou infrastrukturu, uvádí australská ABC. Austrálie podpoří vojenskou misi, pokud k útoku dojde. ABC cituje vysoce postavené úředníky vlády Malcolma Turnbulla, kteří věří, že Spojené státy (SS) jsou v bojové pohotovosti, a že mohou zaútočit na íránské jaderné objekty. Pesimistická prognóza se může splnit už příští měsíc.

Ďábel D. J. Trump

Jak dále informuje Sputnik, tak Zpráva přichází v době, kdy napětí mezi Washingtonem a Teheránem dosáhlo bodu varu.

Írán oficiálně sdělil, že pokud k americkému útoku dojde, začne největší válka, kterou kdy svět viděl, „matka všech válek“. To pobudilo Donalda Trumpa napsat agresivní odpověď, ve které se obrátil na íránského prezidenta přes svůj twitterový účet: „NIKDY, NIKDY NEVYHROŽUJTE SPOJENÝM STÁTŮM, NEBO PONESETE NÁSLEDKY, KTERÉ JEŠTĚ NIKDO NA SVĚTĚ NEZAŽIL,“ cituje orangutana s granátem v ruce z Bílého domu ruská rozhlasová stanice a zpravodajská agentura Sputnik.

Vztahy mezi SS a Íránem se v poslední době stále zhoršují. Hlavně od května tohoto roku, kdy DJ Trump sdělil, že SS jednostranně odstupují z íránské jaderné smlouvy navzdory tomu, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii několikrát potvrzovala, že Teherán smlouvu neporušil. To berou v Íránu za akt agrese.

„Vystrašit všechny.“ Amerikanista zhodnotil pravděpodobnost útoku USA na Írán

Spojené státy – globální vrah

MOSKVA | Spojené státy (SS) mohou zaútočit na íránské jaderné objekty už v srpnu, uvedla australská média s odkazem na vládní zdroje ve své zemi. Amerikanista a politolog Konstantin Blochin v pořadu rádia Sputnik hovořil o tom, do jaké míry je pravděpodobný takový scénář.

„Tady jsou možné dvě varianty. První varianta je taková, že proti Íránu bude použit stejný způsob vydírání jako byl ten, který Trump použil proti Severní Korei — provést eskalaci, aby donutil druhou stranu usednout k jednacímu stolu za podmínek Američanů … ale existuje i druhá varianta. Je zcela možné, že Spojené státy do toho skutečně půjdou. Američané jsou už téměř 40 let posedlí změnou režimu v Íránu, pro ně je to fixní idea. Situace je pro Írán komplikovaná tím, že na rozdíl od Severní Koree není jaderným státem, ale pouze „prahovým“. Proto z hlediska bezpečnosti byla Severní Korea v lepší pozici, měla jadernou bombu, ale Teherán ji nemá. Kromě toho sousedé Íránu — Saúdská Arábie, Izrael — chtějí, aby SS zaútočily na Írán, zatímco sousedé Severní Koree — Rusko, Čína, Jižní Korea — vymlouvali Američanům útok. Proto je zde pravděpodobnost útoku velmi vysoká,“ domnívá se Konstantin Blochin.

Podle jeho názoru existují i globální faktory, které mohou být pro SS impulsem k ostrému konfliktu s Íránem „Američané nyní chtějí předvést svou rozhodnost a svou sílu. Ztrácejí svou nadvládu, svou hegemonii ve světě, a aby všechny vystrašili, všechny své možné protivníky i své spojence a satelity, je taková varianta s Íránem zcela možná, bohužel,“ došel k závěru Konstantin Blochin.