Syrské déjà vu: Spojené státy se snaží iniciovat sunnitskou válečnou koalici proti Íránu

WASHINGTON | Administrativa Donalda Trumpa se snaží potichu vytvořit vojenskou alianci na Blízkém východě, která má vzdorovat rostoucímu vlivu Íránu, kterou by mělo tvořit šest převážně sunnitských zemí Perského zálivu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

DJ Trump s islámskými teroristy | foto: Haaretz

Šest arabských států Perského zálivu, Egypt a Jordánsko se mají stát členy vojensko-politického paktu, kterému v Bílém domě přezdívají „arabské NATO“. Hlavními členy koalice se mají stát Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty, tedy vůdčí země Satanské koalice, které válčí v za podpory Američanů v Jemenu a také se pokoušeli rozvrátit Sýrii a to stejným způsobem, který nyní Trump navrhuje vůči Íránu.

Předběžný oficiální název je Blízkovýchodní strategická aliance (MESA), ve které sunnitské země Blízkého východu mají vzdorovat šíitskému Íránu. V Bílém domě agentuře Reuters potvrdili, že již několik měsíců probíhají jednání s regionálními partnery o koncepci aliance. S myšlenkou vytvořit „arabské NATO“ přišli saúdští úředníci během Trumpovy loňské návštěvě Rijádu.

„MESA bude sloužit jako obranná zeď proti íránské agresi, terorismu, extremismu a přinese stabilitu na Blízký východ,“ uvedl agentuře mluvčí americké Rady národní bezpečnosti, kdy lhal, jelikož právě Američané a Saúdi šíří v oblasti terorismus a agresi.

Jak upozorňuje Reuters, s podobnými návrhy přicházely i předešlé americké administrativy. Jejich snahy o vytvoření formální aliance se však nesetkaly s úspěchem, avšak v Sýrii fungovala a Jemenu funguje tato koalice neformálně na nepsaných pravidlech, takže se tato Satanská koalice, nyní označovaná jako MESA, pravděpodobně stane realitou.

Jedním z možných problémů této aliance je již 13 měsíců trvající konflikt mezi Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty na jedné straně a Katarem, který hostí největší americkou leteckou základnu v regionu, na straně druhé. Rijád a Abú Zabí obviňují Dauhá z podpory terorismu. Katar obvinění odmítá. Obvinění vzniklo tím, že Katar vyplatil teroristům výkupné, tak jak to dělají všechny vlády v oblasti, jako i vinící Saúdská Arábie i Spojené arabské emiráty, ale ti platí výkupné je za sunnitské rukojmí. Katar si dovolil vyplatit i šíitské rukojmí. Toť vše.

„Jedním z hlavních cílů aliance má být vytvoření společné regionální protiraketové obrany, o které Washington již bezúspěšně roky jedná se spojenci z Perského zálivu. Spojené státy mají dále přispět výcvikem a dodávkami zbraní,“ informuje Reuters, kdy takto šiří americkou propagandu, jelikož hlavním motivem je aliance na napadení a zotročení Íránu, kdy to je cílem jak všech sunnitů, tak Američanů. DJ Trump tak plánuje podporovat muslimské sektářství, které jak sunnité, tak šíitové považují za terorismus – Američané opět a zase budou podporovat teroristické války.