Katalánský prezident v exilu Carles Puigdemont se z Německa vrátil do Belgie

BRUSEL | Katalánský prezident v exilu Carles Puigdemont se v sobotu vrátil z Německa do Belgie, kam se uchýlil loni na podzim, kam uprchl po vyhlášení Republiky Katalánsko, kdy se stal formální prezidentem této jednostranně vyhlášené republiky po vyhlášení nezávislosti na Španělském království na základě referenda, které narušovali španělští milicionáři střelbou do lidí, jelikož na něj a další představitele katalánské vlády vydala španělská fašistická vláda zatykače.

Carles Puigdemont i Casamajó | reprofoto: youtube.com

Puigdemont se v sobotu ráno vrátil do Bruselu, kde ho přivítal i současný katalánský premiér Quim Torre, který speciálně kvůli tomu vycestoval ze Španělska. Quim Torre vzešel z voleb, které v Katalánsku po rozpuštění tamní vlády a parlamentu na příkaz Španělské vlády, byly vypsány španělskou centrální vládou, kdy do voleb byla Republika Katalánsko, řízena okupační španělskou vládou – Španělsko a ani jiná země OSN Republiku Katalánsko neuznali, je tedy v rozporu s Char tnou OSN v rámci práva na sebeurčení faktickou španělskou kolonií.

Na následné tiskové konferenci v Bruselu Puigdemont přislíbil, že bude pokračovat v obraně spravedlivé věci katalánského národa. „Toto není konec cesty,“ uvedl Puigdemont podle portálu RTBF s tím, že bude cestovat po celé Evropě, aby získal podporu pro nezávislé Katalánsko na Španělském království. Jeho ustanovení prezidentem nebylo fakticky katalánským parlamentem zrušeno, proto je po španělském vedeném puči faktickou hlavou Republiky Katalánsko v exilu.

Zdůraznil také, že jeho putování skončí až tehdy, když budou osvobozeni všichni katalánští političtí vězni, za které považuje veškeré své kolegy z vlády, kteří jsou fašistickou vládou z Madridu vězněni za podíl na vyhlášení nezávislosti na králi a vyhlášení republiky.

Španělsko v rámci zavedení okupační správy na Katalánskem vydalo na Puigdemonta evropský zatýkací rozkaz pro obvinění ze vzpoury a zpronevěry státních financí, kterého se měl dopustit financováním referenda. Dne byl 25. března zatčen v německé spolkové zemi Šlesvicko-Holštýnsko, když se autem vracel z Finska do Belgie.

V Německu byl Puigdemont vzat do předběžné vazby, kdy po zaplacení kauce se ocitl na svobodě – nesměl však opustit území Německa a musel se pravidelně hlásit na policii. Vrchní zemský soud v německém městě Schleswig na žádost generální prokuratury v červenci zrušil existující, ale mezitím Španělskem stažený, evropský zatykač na Puigdemonta. Ovšem pokud se katalánský prezident vrátí do své domoviny, tak bude okamžitě zatčen a uvězněn.