Americká zaostalost: Raketové motory nakoupí v Rusku, sami žádné vyrábět ani neumějí

MOSKVA | Společnosti NPO Energomaš a United Launch Alliance (ULA) uzavřely novou dohodu o dodání raketových motorů RD-180 do USA. Oznámil to generální ředitel společnosti Energomaš Igor Arbuzov. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

RD-180

„Podepsali jsme smlouvu na rok 2020, v rámci které dodáme našim partnerům ještě šest motorů RD-180,“ pronesl Igor Arbuzov. Motory RD-180 byly upraveny pro použití na prvním stupni amerických raket Atlas 5. V roce 1997 Moskva a Washington uzavřeli dohodu na téměř jednu miliardu dolarů o dodání 101 kusů motorů RD-180.

Před dvěma lety Kongres zakázal jejich používání po roce 2019, ale poté toto nařízení zrušil. Vyšlo totiž najevo, že Spojené státy (SS) během tří let nebudou schopné vytvořit své vlastní motory. Krátce na to konsorcium ULA na žádost Pentagonu objednalo u společnosti Energomaš ještě dvacet motorů RD-180.

Jedná se o příklad totální americké zaostalosti v kosmickém programu, kde Američany předběhla, jak Čína, tak ale i Indie je ve vývoji dále.

Reklama: