V Rusku vytvořili plán konstrukce metanového raketového motoru

MOSKVA | Společnost Energomaš začala s vývojem principiálně nového raketového motoru. Bude spalovat metan, řekl v rozhovoru pro Sputnik ředitel podniku Igor Arbuzov. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Raketa Sojuz 2.1 | foto: Sputnik (Igor Agejenko)

„Motor dostal název RD-169. Je to fakticky nový motor, který se vytváří na základě těch znalostí, které jsme získali od začátku nového milénia,“ řekl Arbuzov. Podle jeho slov zkoušky plnohodnotného motoru mohou začít během 3-4 let.

Arbuzov zmínil, že zkušenosti s metanovým motorem byly získány při vývoji motoru RD-0146, který je určen pro kyslíko-vodíkový startovací stupeň, jenž se plánoval používat společně s raketami Proton a Angara.

„Činnost některých motorů s metanovou směsí, například RD-0146, jsme dokonce testovali v praxi. Byla potvrzena sama možnost a efektivnost tohoto schématu,“ řekl Arbuzov.

Generální ředitel Roskosmosu Dmitrij Rogozin prohlásil, že vývoj metanových a vodíkových technologií je prioritou této státní korporace.

Reklama: