WHO varovala před vysokým rizikem šíření viru ebola v Kongu

KINSHASA – ŽENEVA | Nejnovější výskyt eboly v oblasti konfliktu v Konžské demokratické republice (KDR) komplikuje snahy skoncovat s tímto nebezpečným virem v této středoafrické zemi a v okolním regionu. Uvedl to v pátek šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) pro krizové situace Peter Salama.

Infekce – ilustrační snímek

„V konžské provincii Severní Kivu od nového propuknutí eboly na konci července hlásili již dvacet pacientů, kteří pravděpodobně zemřeli po nakažení tímto nebezpečným virem,“ uvedl Salama na páteční tiskové konferenci v Ženevě.

V zmíněné oblasti u východních hranic KDR působí četné armádní skupiny, které tu primárně bojují o naleziště vzácných minerálů. Bezpečnostní situace v daném regionu velmi ztěžuje nalezení lidí, s nimiž nakažení přišli do kontaktu a jejich následné očkování.

WHO označila výskyt eboly v Severním Kivu za vysoce rizikový na regionální úrovni, přičemž riziko mezinárodního šíření viru je podle ní nízké. Ebola je vysoce nakažlivá virová krvácivá horečka, která se přenáší tělními tekutinami. Úmrtnost mezi nakaženými může dosáhnout až 90 procent.