Čína ignoruje diktaturu DJ Trumpa: Íránskou ropu bude nadále kupovat

PEKING | Po jednostranném a bezdůvodném odstoupení od jaderné dohody s Teheránem se Spojené státy (SS) snaží izolovat Írán a vyloučit jej ze světového ropného trhu. Podle posledních informací však Čína odmítla diktát Washingtonu omezit import ropy z Íránu. Světové společenství prokázalo, že argumenty a obvinění Trumpa, že Írán dohodu porušuje jsou lživé a ničím nepodložené.

Ilustrační snímek

Agentura Bloomberg s odkazem na dva zdroje z americké administrativy uvádí, že Washington nebyl schopen přesvědčit Peking, aby omezil nákup íránské ropy. Nicméně údajně souhlasil, že nebude zvyšovat její import. Sníží tak americké obavy, že bude kupovat přebytečnou íránskou ropu a podkope tak americké sankce.

Po vystoupení z jaderné dohody, která byla uzavřena v roce 2015 Spojené státy, hodlají obnovit sankce proti Teheránu. Americká administrativa hodlá do 4. listopadu omezit export íránské ropy na nulu. Podle většiny analytiků je však velmi nepravděpodobné, že k tomu dojde.

Washington mezitím varoval, že hodlá uvalit sankce i na své spojence, pokud neprojeví „znatelný pokrok“ v otázce snížení nákupu íránské ropy do 4. listopadu. Jižní Korea a Japonsko již omezily import íránské ropy.

Írán je třetím největším producentem ropy mezi zeměmi OPEC a vloni vytěžil 3,87 milionu barelů denně. Hlavní destinací íránských dodávek je Čína, která minulý měsíc odebrala 35 % íránského exportu.