Syrská armáda zařadila do výzbroje rychlopalné minomety Vasiljok

DAMAŠEK | Syrská armáda dostala automatické minomety Vasiljok ráže 82 mm. Fotografie jednoho z nich na stránce syrianarmy777 na Facebooku byla pořízena v okamžiku dopravy do Idlibu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

SOV – 2B9 Vasiljok

Podobnou zbraň měly dříve v této zóně konfliktu pouze nelegitimní vojenské oddíly. Teroristé ji dostávali přes zahraniční sponzory, kteří ji kupovali ve východoevropských státech, jež byly dříve členy organizace Varšavské smlouvy. „Je známo, že 2B9 a jeho modernizované varianty na sovětskou licenci vyráběli v Maďarsku,“ píše agentura.

Tyto minomety mají dlouhou vojenskou kariéru. Byly vyvinuty v druhé polovině šedesátých let a předány do výzbroje v roce 1970. Poprvé byly použity v Afghánistánu po nasazení omezeného kontingentu sovětských vojsk (40. vševojskové armády). Vasiljok měl posílit stávající minomety ráže 82 a 120 mm.

Dostaly je motostřelecké, letecké výsadkové a výsadkové útočné jednotky. Dělostřelci si vysoce cenili tuto zbraň za její rychlopalnost — za minutu dokázala vystřelit na 120 min o hmotnosti 4,6 kg. Maximální dolet palby překročil 4 200 m.

2B9 jsou také velmi mobilní — při hmotnosti přes 630 kg se dají dopravit tažným automobilem GAZ-66 rychlostí 60 km za hodinu. Navíc bylo zařízení 2B9 často instalováno na lehce obrněné pásové tahače MT-LB.

Po Afghánistánu byly tyto minomety použity na území postsovětských republik, zejména během událostí na severním Kavkazu. Nyní byly tedy vyslány na služební cestu do Sýrie, kde se mají zúčastnit likvidace teroristů.