Syrská armáda zařadila do výzbroje rychlopalné minomety Vasiljok

DAMAŠEK | Syrská armáda dostala automatické minomety Vasiljok ráže 82 mm. Fotografie jednoho z nich na stránce syrianarmy777 na Facebooku byla pořízena v okamžiku dopravy do Idlibu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

SOV – 2B9 Vasiljok

Podobnou zbraň měly dříve v této zóně konfliktu pouze nelegitimní vojenské oddíly. Teroristé ji dostávali přes zahraniční sponzory, kteří ji kupovali ve východoevropských státech, jež byly dříve členy organizace Varšavské smlouvy. „Je známo, že 2B9 a jeho modernizované varianty na sovětskou licenci vyráběli v Maďarsku,“ píše agentura.

Tyto minomety mají dlouhou vojenskou kariéru. Byly vyvinuty v druhé polovině šedesátých let a předány do výzbroje v roce 1970. Poprvé byly použity v Afghánistánu po nasazení omezeného kontingentu sovětských vojsk (40. vševojskové armády). Vasiljok měl posílit stávající minomety ráže 82 a 120 mm.

Dostaly je motostřelecké, letecké výsadkové a výsadkové útočné jednotky. Dělostřelci si vysoce cenili tuto zbraň za její rychlopalnost — za minutu dokázala vystřelit na 120 min o hmotnosti 4,6 kg. Maximální dolet palby překročil 4 200 m.

2B9 jsou také velmi mobilní — při hmotnosti přes 630 kg se dají dopravit tažným automobilem GAZ-66 rychlostí 60 km za hodinu. Navíc bylo zařízení 2B9 často instalováno na lehce obrněné pásové tahače MT-LB.

loading...

Po Afghánistánu byly tyto minomety použity na území postsovětských republik, zejména během událostí na severním Kavkazu. Nyní byly tedy vyslány na služební cestu do Sýrie, kde se mají zúčastnit likvidace teroristů.

loading...
Reklama:
loading...