Vrtulníky Ka-52 Alligator budou modernizovány

MOSKVA | Rusko se rozhodlo modernizovat průzkumné vrtulníky Ka-52 Alligator. Tato informace byla zveřejněna na portálu veřejných zakázek. V plánu je vylepšení účinnosti protitankových řízených zbraní. Z tohoto důvodu modernizují vojenští odborníci gyrostabilizovaný elektro-optický systém GOES-451, který zvýší rozsah detekce a rozpoznání cílů. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ka-52 Alligator | foto: © Sputnik (Vitalij Ankov)

Po modernizaci by tak bylo možné cíl v podobě tanku zaznamenat na vzdálenost ne menší než 10 a 8 km v optickém kanálu, zatímco v termovizním kanálu by se jednalo o vzdálenosti ne menší než osm a pět kilometrů. Veškeré práce v této oblasti by měly být dokončeny do konce září.

„Systém GOES-451 je umístěn v nosové části vrtulníku, je vybaven kamerou, teplotním snímačem, laserovým zaměřovačem a snímačem laserového záření s naváděcím systémem protitankových řízených střel. Vylepšení systému GOES-451 přispěje k efektivnějšímu používání řízených střel typu Vichr-1,“ informuje agentura.

Komplex řízených zbraní Vichr-M je součástí vrtulníku Ka-52. Vrtulník má celkem 12 nadzvukových řízených střel Vichr-1, které jsou určeny k boji s tanky. Rozsah střelby činí od pěti set metrů do 8 kilometrů.