Kazachstán vyloučil možnost rozmístění amerických vojenských základen na pobřeží Kaspického moře

ASTANA | Kazachstán nemá v plánu povolit rozmístění amerických vojenských základen na Kaspickém moři. Informoval o tom ministr zahraničí Kazachstánu Kairat Kudaybergenovich Abdrakhmanov. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek | foto: flickr.com

V rozhovoru pro agenturu uvedl, že někteří zástupci médií a odborných kruhů nedisponují reálnými fakty o skutečné situaci týkající se tranzitů amerického nevojenského materiálu přes Kazachstán.

Kairat Kudaybergenovich Abdrakhmanov vysvětlil, že se jedná o komerční železniční přepravu „nesmrtícího“ materiálu, které je nezbytné pro pokračování operací na podporu vlády v Afghánistánu.

„Je pochopitelné, že do tranzitu bylo zapojeno nejen území Kazachstánu, ale také území dalších zemí, které se nachází na přepravní trase ze Spojených států do Afghánistánu. A je samozřejmé, že o žádných vojenských základnách na Kaspickém moři nemůžeme hovořit,“ uvedl ministr.

Podle jeho slov tento tranzit v letech 2010-2015 probíhal na území Ruska, Kazachstánu a Uzbekistánu podle podmínek Severní distribuční sítě. Dodává, že kazachstánsko-americká dohoda v této oblasti předpokládá stejné podmínky, které platily i v rusko-americké dohodě. Kazachstán tak jen doplnil seznam o kontrolní místa v přístavech Aktau a Kuryk, vysvětluje Abdrakhmanov, Kairat Kudaybergenovich.

„Jsou zachovány veškeré modality podobné těm, které platily v dohodách mezi Ruskem a USA. Nejedná se o rozmístění amerických vojenských základen či vojenských základen jiného zahraničního státu na Kaspickém moři,“ zdůraznil ministr zahraničí.

Zároveň dodal, že princip nepřítomnosti ozbrojených sil na Kaspickém moři, které nepatří daným stranám, je zakotven v úmluvě, která bude dnes v Aktau podepsána.