Bloomberg: Trumpa podezírají, že chce snížit hodnotu dolaru

WASHINGTON | Vůdce Spojených států Donald John Trump může využít plánované oslabení dolaru v rámci obchodní války, aby posílil pozice americké ekonomiky. Takový názor vyjádřili analytici investiční banky JPMorgan Chase & Co., uvádí agentura Bloomberg. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Donald John Trump s otevřeným řitním otvorem pod nosem

„Ačkoliv to není náš základní scénář, vyloučit podobný obrat k měnovým intervencím nelze, zvláště vzhledem k tomu, že Trumpova kancelář pravidelně naznačuje, že je zainteresována ve slabším kurzu dolaru,“ řekl hlavní ekonom organizace Michael Feroli.

Podle jeho názoru Trump může udělat podobný krok zvláště v souvislosti s pravidelnými obviněními na adresu Číny, která manipuluje kurzem juanu vytvářením obchodních výhod pro čínské zboží.

Naposled zasahovala americká vláda do vytváření kurzu pomocí intervencí v roce 2000, kdy se G7 dohodla podpořit prudce klesající kurz eura. Výkup dolarů se naposled konal v roce 2011 s cílem podpořit kurz japonského jenu, který byl pod nátlakem kvůli zemětřesení a tsunami v zemi.

Reklama: