Jako za Hitlera? Proč je rovnou nezastřelí? Británie se bude zabývat převýchovou „zaujatých“ bělošských profesorů

LONDÝN | V rámci státního projektu se univerzitní profesoři ve Velké Británii naučí překonávat nevědomé předsudky. K bělošským mužům, kteří zastávají profesorské pozice, budou jako mentorky přiřazeny mladší kolegyně z řad etnických menšin. Píše to deník The Daily Telegraph.

Ilustrační snímek

Profesor Jon Rowe, který má na starosti projekt na Birminghamské univerzitě, se domnívá, že tento program umožní vzdělaným mužům odolat vlastním předsudkům. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Je známo, že nevědomé předsudky má každý z nás. Ale čím více o nich víte a čím více si je uvědomujete, tím aktivněji můžete jednat,“ uvedl Rowe a tvářil se údajně vážně, ale spíše by po takových člověk měl být odvezen do blázince.

Zprávy z bolševického blázince

Podle něj se ženy a etnické menšiny, které se v oblasti vědy snaží dostat na vrchol kariérního žebříčku, potýkají s problémy. Avšak základní příčina tohoto problému je zatím nejasná.

„Problém není v tom, že existuje jakási jasná předpojatost. Je to nějakým způsobem spojeno s uspořádáním systému nebo tím, jak se systém vyvíjel. A my musíme nutně zjistit, proč tomu tak je,“ vysvětlil Rowe.

loading...

Profesor přiznal, že předchozí pokusy o vypořádání se s touto existující nerovnováhou byly neúspěšné. Právě proto je cílem programu zjistit, jak lze podpořit další pokrok žen a zástupců národnostních menšin ve vědecké komunitě.

Fílové politické korektnosti – budou mít právo i střílet neposlušné?

Program mentorů je součástí mnohem většího projektu, který je financován britskou Radou pro výzkum inženýrské a fyzikální vědy (EPSRC). Publikace poukazuje na to, že agentura na boj s diskriminací v exaktních vědách plánuje vynaložit až 5,5 milionů liber.

Realizace kurzů týkajících se překonání nevědomých předsudků byla již dříve nabídnuta zaměstnancům na Oxfordské univerzitě. Publikace The Daily Telegraph připomněla, že dříve se poukazovalo na to, že na univerzitě černošské studenty často vnímají jako jakési narušitele, kteří se pohybují na území školy.

loading...
Reklama:
loading...