Nemusíme být spojenci vzkázal Erdoğan Američanům. A zakázal některé platby v amerických dolarech

ANKARA | Diplomatická krize mezi Tureckem a Spojenými státy po uvalení dvojnásobného amerického cla na Tureckou ocel a hliník, než vůči jiným, odmítnutí dodání již zplacených letounů F-35, uvalení sankcí na dva turecké ministry a vydírání, aby Turecko nenakupovala z Ruska PVO S-400, již nabrala dalších obrátek a prohloubila se.

prezidenti Ruhání, Putin a Erdogan | reprofoto: TASS

Jak jsme včera varovali Turecko se může odvrátit od Spojených států a Severoatlantické aliance a najít si nové spojence. V Rusku, Íránu, Sýrii či Číně? S těmito už nebude Turecko obchodovat v amerických dolarech, ale v národních měnách.

Chování Američanů může přinutit Turecko, aby si hledalo nové spojence

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan ve svém článku, publikovaném v novinách The New York Times, upozornil na to, že jednostranné jednání Spojených států(SS) může přinutit Turecko k tomu, aby si začalo hledat nové přátele a spojence. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Americký vůdce Donald John Trump v pátek oznámil, že dvojnásobně zvýšil cla na hliník a ocel z Turecka — až o 20 % a 50 %. To způsobilo další pokles turecké liry, a to až na historické minimum. Turecká měna klesla na 6,62 za dolar a během 24 hodin tak ztratila asi 20 % své ceny. Jedná se o americký útok na tureckou ekonomiku, kdy cla byla vůdce Trumpem použita jako prostředek ekonomického terorismu, když turecký lídr odmítá vazalsky poslouchat.

„V době, kdy zlo číhá na celém světe, jednostranné akce vůči Turecku ze strany Spojených států, které jsou naším spojencem již dlouhá desetiletí, ohrozí pouze zájmy a bezpečnost Spojených států,“ varoval Američany Recep Tayyip Erdoğan.

loading...

Dále uvedl, že dokud ještě není pozdě, tak by se Washington měl vzdát mylné představy o tom, že vzájemné vtahy mezi Spojenými státy a Tureckem mohou být asymetrické. Američané by se tak měli smířit se s tím, že Turecko má své alternativy. „Nemožnost zvrátit tuto tendenci k jednostrannosti a neúctě bude vyžadovat, abychom začali hledat nové přátele a spojence,“ napsal turecký prezident.

Článek byl publikován v sobotním vydání The New York Times a kroky přišly i reálné. Erdoğan neblafoval a první odvetné kroky byly později v sobotu oznámeny při jeho návštěvě Lotyšska v Rize. Turecko omezí vzájemný obchod se svými partnery v amerických dolarech.

Turecko přejde na obchodování s partnery v národní měně

Ilustrační snímek

Turecko se chystá přejít na obchodování v národní měně se svými největšími obchodními partnery, takovými jako je Čína, Rusko, Írán a Ukrajina, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan v souvislosti s krizí v turecko-amerických vztazích. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

„Chceme přejít na obchodování v národní měně s našimi největšími obchodními partnery jako je Čína, Rusko, Írán a Ukrajina. Jestliže se evropské země také budou chtít zbavit okovů dolaru, Ankara je připravena přejít s nimi na analogické obchodování,“ řekl Erdoğan během svého vystoupení v Rize.

Podle jeho slov Turecko nepřijme takový světový řád, při němž je světu vyhlášena ekonomická válka a na země je vyvíjen nátlak zaváděním sankcí, cel a jiných obdobných praktik. „Ti, kteří se snaží si to vyřídit s Tureckem a dávají rány pod pás, si musí pamatovat, že na světě není ani jeden politik a ani jedna země, kteří by dosáhli úspěchu prováděním nepřátelské politiky vůči Ankaře. Každý, kdo se stal příčinou strádání tureckého lidu, dříve nebo později, se za to bude zodpovídat,“ varoval Erdoğan.

Turecko si vytyčilo ambiciózní cíle a sebevědomě jde po této cestě k jejich dosažení, je odolné vůči všem otřesům a hrozbám, uvedl prezident. „Nikdo nedonutí Turecko vzdát se svých cílů v ekonomice, ustoupit v boji s terorismem. Otevřeně to prohlašuji. Turecko nezmění svou politiku vůči Sýrii a Iráku,“ oznámil turecký lídr světu.

loading...
Reklama:
loading...