Při pádu mostu v Janově zahynulo 31 lidí; Z mostu se zřítil i český kamion. Jela tam i žena významného českého senátora

JANOV – PRAHA | Počet potvrzených úmrtí po zhroucení části dálničního mostu v italském severozápadním přístavním městě Janov stoupl na 31. Ve středu nad ránem o tom informovala italská tisková agentura ANSA s odvoláním na ministerstvo vnitra.

Zřícený moc v italském Janově

Mezi mrtvými jsou tři děti ve věku 8, 12 a 13 let. Dalších 16 osob utrpělo zranění, když se v úterý krátce před polednem zhroutila 100-metrová část Morandiho mostu starého 51 let, napsala ANSA. Nicméně neoficiální počet úmrtí je vyšší – 35. Tento údaj poskytly agentuře již dříve zdroje z hasičského sboru. Záchranáři mezitím celou noc vytahovali z trosek lidí, kteří tragédii přežili.

Z výšky 45 metrů spadlo kolem 30 až 35 osobních aut a několik nákladních vozidel, které se nacházely na mostě známém mezi Janovany jako „Brooklynský most“ právě tehdy, když se jeho část zřítila do koryta řeky, na železniční koleje a několik velkoskladů, píše TASR na webu Teraz.sk.

Z italského mostu se zřítil i český kamión s českým řidičem

V úterý se v italském Janově zřítil most dálnice A10, ze kterého spadl i český kamión pražské firmy Sped-it. Česká televize v úterý odpoledne uvedla, že řidič přežil. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Český řidič se nachází v nemocnici v Janově. České ministerstvo zahraničních věcí zatím nedisponuje informacemi, jestli mezi obětmi nebo zraněnými jsou Češi, píše agentura.

„Jsme v kontaktu s naší ambasádou v Římě, která celou situaci řeší, ta je ve spojení s naším honorárním konzulem, kterého máme v Janově. Nicméně zatím nemáme k dispozici informace, že by mezi oběťmi na životech nebo zraněnými měli být čeští občané,“ uvedla tisková mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová.

„Prozatím je to čerstvé a víc informací budeme mít v průběhu několika hodin,“ dodala Valentová s tím, že ministerstvo nemá informace o národnosti řidiče kamiónu.

Po mostě před jeho zřícením jela i manželka českého senátora

Ivo Valenta | repro: PL

„Jsou chvíle, které bych nikomu z vás nepřál. V okamžiku, kdy jsem na internetových serverech četl o tragédii v italském Janově, kde se zřítila více jak stometrová část frekventovaného dálničního mostu, ani jsem netušil, co přijde za par minut,“ píše slovácký Senátor a miliardář Ivo Valenta.

Dále píše: „Moje manželka mi totiž poslala toto video s tím, že mostem projížděla asi hodinu před tragédií. Hrozné, člověk raději ani nechce domýšlet. Naštěstí nečekala, až poleví průtrž mračen a i přes silný déšť pokračovala v cestě.“

„Kdyby se zdržela, kdoví, co by se mohlo stát. Znovu se narodila … Jsou chvíle, kdy si člověk uvědomí, jak všechny běžné lidské starosti jsou pomíjivé. Přátelé, dávejte na sebe pozor. Všem rodinám obětí úterní tragédii vyjadřuji svoji upřímnou soustrast a všem zraněným přeji brzké uzdravení,“ uzavírá senátor.

Příčina zřícení není jasná

Zřícený moc v italském Janově| foto: Sputnik (Polizia di Stato)

Stále není známo, co zapříčinilo zřícení Morandiho mostu, ale prokuratura uvedla, že zahájila vyšetřování s tím, že neupřesnila, proti komu. Ministr dopravy Danilo Toninelli prohlásil, že zhroucení je nepřípustné a že pokud svou roli sehrála nedbalost, ten, co se jí dopustil, za to musí zaplatit.

Svědci hlásili, že slyšeli rachot, když část 45 metrů vysokého mostu v hustém lijáku padala, právě v době husté polední provozu. Většina Italů opouštěla města a směřovala na pláže a do hor, protože ve středu je v zemi velký svátek, vysvětlila agentura AP.

Jedna neidentifikovaná žena, která stála v okolí pod mostem, řekla pro státní televizi RAI, že most se sesypal, jakoby byl z mouky.

Morandiho most je klíčovým přemostěním na dálnici mezi Milánem a Janovem a na dálnici spojující Janov s francouzskou hranicí. A obvykle na něm vládla hustý provoz, připomněla agentura DPA.