Václav Klaus: Dnešní Rusko není bývalý Sovětský svaz. Evropskou unií obchází tragédie

PRAHA | K padesátiletému výročí sovětské invaze do Československa se v pořadu Interview ČT24 rozhovořil druhý prezident České republiky prezident Václav Klaus. „Dnešní Rusko není bývalý Sovětský svaz,“ řekl jasnou pravdu, kterou se nám havloidi snaží zakrýt. O rozhovoru pro veřejnoprávní mediální žumpu informuje server ParlamentniListy.cz.

Václav Klaus | reprofoto: XTV.cz

Srpen 1968 není podle prezidenta Klause dávno zapomenou historií. „Prožíval jsem to jako dospělý. Je to událost, která se prolíná do současnosti,“ řekl Václav Klaus. A dále se domnívá, že nejde jen o dějepisnou zkušenost. „Dalo nám to obrovskou zkušenost. Myslím si, že jistá hysterie vedená proti současnému Rusku souvisí právě s invazí 21. srpna 1968,“ vysvětlil druhý prezident ČR.

„Šlo však o Sovětský svaz,“ připomenul, že v době invaze žádné Rusko nebylo. „Dnešní Rusko není bývalý komunistický Sovětský svaz. Rusko dnešní doby je země, která si protrpěla něco naprosto neuvěřitelného. To Rusko dostalo šanci se vyvíjet v 90. letech,“ zmínil také Klaus.

„Je to autentická země, která na té mapě světa… Snaží se uchovat nějakou svou minulost, svou kulturu, své já. Standardní demokratickou zemí ale určitě není, ale je otázkou, zda Evropská unie umožňuje být standardními demokratickými zeměmi, i když je to provokativní,“ dodal. Rusko je podle něj však neskutečně rozdílné od státu Lenina, Stalina, Brežněva.

„Velká země však ohrožuje vždycky. Je to expanzivní stát. Každý slon v porcelánu se chová, jak se nemůžeme chovat. Rusko v tomto smyslu není holubičí povaha, ale vyvolávat nové studené války, je, si myslím, dětinská politika,“ zmínil.

loading...

Václav Klaus promlouvá o tragédii Evropy

Prezident Václav Klaus promluvil k padesátému výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy v čele se Sovětským svazem do Československa také v sobotní MF Dnes.

„Invaze byla pro Čechy a Slováky tragickou událostí, ale podle Klause také událostí přínosnou. Na Západě také prožili svůj revoluční rok 1968, ale jiný než my. Tam ho nezarazily tanky, takže neblahé důsledky roku 1968 na Západě prožíváme podle Klause dodnes,“ informují ParlamentniListy.cz ve svém článku.

Klaus má za to, že to, co se stalo před 50 lety nás ovlivňuje dodnes, ale možná jinak, než by se mohlo zdát. V 60. letech minulého století podle Klause lidé věřili, že lze vybudovat socialismus s lidskou tváří. Invaze ale ukázala, že něco takového není možné. Komunismus je buď třeba přijmout se všemi jeho zrůdnostmi, nebo ho odvrhnout.

Podle Klause se proto podařilo v roce 1989 odvrhnout se od komunismu. Už jsme nestáli o další rok 1968. Komunistům jsme už nevěřili. V tom podle Václava Kaluse tkvěl přínos roku 1968 u nás. Stinnou stránkou ovšem bylo, že nástupnický stát Sovětského svazu Ruská federace je řadou lidí dodnes démonizována, což Klaus považuje za problém. Tito lidé totiž přispívají ke zvyšování napětí mezi Ruskem a Západem.

Směřování Západu k socialismu

Zatímco Čechoslováci chtěli víc svobody či více zboží, dalo by se říct více kapitalismu, mladí lidé na Západě chtěli pryč od kapitalismu, chtěli zbořit systém tradičních hodnot, zbořit tradiční buržoazní řád, který považovali za zkostnatělý a přežitý. A zatímco u nás invazi zarazily sovětské tanky, na Západě tuto kulturní proměnu nic nezarazilo. Proběhla a její důsledky prý prožíváme dodnes, píše autor článku o myšlenkách druhého prezidenta ČR.

„Současné problémy Evropy nevznikly kvůli našemu roku 1968, ale kvůli dědictví, které západní Evropě a Americe přinesl západní rok 1968. Tehdejší obrat nás dovedl až k dnešní tragédii Evropy a celého Západu. Dnes se prosazující vysoce neblahé a nebezpečné tendence se zrodily tenkrát. Teď prožíváme převážně už jen důsledky tehdejších změn. V literatuře jsem nedávno objevil hezký termín ‚dlouhý rok 1968‘. Ano, je mimořádně dlouhý, ale bohužel ne ten náš, ale ten jejich. Ten náš skončil ‚normalizací‘, ten jejich právě prožíváme. Teprve teď začínáme být ‚normalizováni‘,“ uvedl Klaus.

„Nemohu si odpustit poznámku k dnešní migrační krizi. A k argumentům, že západní Evropa tehdy ochotně pomáhala českým migrantům, kteří po srpnu 1968 odcházeli. Ano, odcházeli, většina za lepším, svobodnějším, bohatším životem (za dobrovolně zaplacenou nesmírně vysokou cenu ztráty své vlasti), nikoli za bezpracnými sociálními dávkami, menšina z obavy z osobního fyzického ohrožení. Tehdejší a dnešní migraci bychom neměli zkratkovitě porovnávat. V roce 1968 to byla spontánní, zcela jednorázová, konkrétní událostí vyvolaná, nikým neorganizovaná migrace, navíc uskutečňovaná uvnitř jedné civilizační, kulturní i náboženské entity. Dnes jde o odlišný fenomén,“ uzavřel prezident Václav Klaus.

loading...
Reklama:
loading...