Reakci Miloše Zemana chápu, ale jako prezident by se měl zachovat jinak

PRAHA | Reakci pamětníka Miloše Zemana naprosto chápu, odpovídá na otázku, společenského magazínu VIP osobnosti ohledně absence prezidenta ve veřejném prostoru dnešní den, Ladislav Jakl, tehdejší tajemník prezidenta republiky Václava Klause, dnes jeho spolupracovník v rámci Institutu Václava Klause a kandidát do Senátu Parlamentu ČR v Praze 2.

Ladislav Jakl a Miloš Zeman

„Miloš Zeman vzkázal po svém tiskovém mluvčím, že k 50. výročí sovětské okupace, tedy k 21. srpnu 1968 se nebude vyjadřovat a žádný projev nechystá … ‚Svůj odvážný projev už pan prezident pronesl. Když za počínající normalizace prohlásil, že nesouhlasí s okupací. Za tento postoj byl vyhozen z práce, z Vysoké školy ekonomické. Takový projev vydá za tisíce čistě formálních a neupřímných proslovů, které 21. 8. jistojistě zazní,‘ napsal za prezidenta jeho mluvčí. Jaký je, pane Jakle, váš názor na tento argument?“ zazněla otázka.

„Takovou reakci pamětníka Miloše Zemana naprosto chápu. Ale takovou reakci prezidenta republiky nechápu vůbec. Jasněže se význam a vlastní obsah srpna 1968 a následné normalizace všelijak překrucuje a nafukuje, ale v lidech ony události právem zanechaly velké emoce, a to hlava státu na vědomí brát musí. Nějaký pietní akt bych tedy od svého prezidenta očekával. Stejně tak, jako bych ho čekal v únoru kolem 70. výročí, k zářijovému 80. výročí či v říjnu kolem 100. výročí,“ odpověděl Ladislav Jakl.

Jak by se asi zachoval předchůdce Miloše Zemana v prezidentské funkci prezident Václav Klaus: „Myslím, že Václav Klaus by toto výročí jako prezident neignoroval. A já bych mu doporučil jednu ze dvou variant. Buď uspořádat nějakou konferenci či seminář na téma nástupu normalizace, anebo nějaký formální důstojný vzpomínkový akt. Nebo obojí.“ Celý rozhovor je dostupný ZDE.

Reklama: