Jaderná elektrárna Temelín použila zdokonalené ruské jaderné palivo

TEMELÍN | Zdokonalené ruské jaderné palivo umožní zlepšení efektivnosti fungování jaderných elektráren, bylo naloženo do reaktoru energetického bloku 2 Jaderné elektrárny Temelín v Česku, oznámila tisková služba palivové společnosti TVEL státní korporace Rosatom. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Jaderná elektrárna Temelín | foto: stalo-se.cz

„V rámci plánované preventivní údržby na Jaderné elektrárně Temelín bylo do aktivní zóny reaktoru VVER-100 energetického bloku 2 naloženo 48 palivových sestav nové modifikace TBCA-T.mod.2 výroby TVEL,“ uvádí se ve zprávě.

Sériová výroba nového paliva začala v roce 2018 v podniku TVEL Mašinostroitělnyj závod (Elektrostal Moskevské oblasti).

„Naložení do reaktoru Jaderné elektrárny Temelín nejmodernějšího a nejefektivnějšího paliva se stalo výsledkem intenzivní společné práce ruských a českých specialistů v rámci inženýrského projektu vývoje a zavedení nové modifikace jaderného paliva,“ poznamenal viceprezident pro komerční činnost a mezinárodního obchod TVEL Oleg Grigorjev.

„Ze své strany jsme připraveni i nadále do Česka dodávat moderní a spolehlivé palivo inovační konstrukce a modifikace nové generace (včetně do reaktorů VVER-440), které udělá české jaderné elektrárny ještě efektivnějšími,“ dodal Grigorjev.

Reklama: