Novým premiérem Australského svazu se stane Scott Morrison

CANBERRA | Novým australským premiérem se stane dosavadní ministr financí Scott Morrison. Na postu nahradí svého stranického kolegu Malcolma Turnbulla, který ztratil podporu vlastní liberální strany, informovala agentura AP.

Scott Morrison | repro: YTB

Scott Morrison zvítězil v pátečním vnitrostranickém hlasování, které se konalo v budově australského parlamentu v Canbeře. V souboji o post lídra „středopravé“ Liberální strany Austrálie porazil bývalého ministra vnitra a Turnbullova původního vyzyvatele Petra Duttona v poměru hlasů 45 ku 40.

Dalším krokem by měla být rezignace Malcolma Turnbulla. Ten se v pátečním hlasování už o post lídra neucházel a avizoval svůj odchod z politiky. Turnbull v úterý těsně ustál první vnitrostranické hlasování. Za jeho setrvání v čele strany tehdy hlasovalo 48 liberálních zákonodárců – poslanců Sněmovny reprezentantů a senátorů. Jeho vyzyvatele Petra Dutton podpořilo 35 liberálů.

Austrálie v posledních letech zažívá neobvykle dlouhé období politické nestability. Turbullův odchod bude podle agentury AP znamenat šestou změnu na postu australského premiéra za ostatních 11 let.