Nejen americké tajné služby dodávají teroristům IS zbraně

NEW YORK | Teroristická organizace Islámský stát v Sýrii dostává zbraně od polooficiálních struktur spojených dokonce s tajnými službami jednotlivých zemí, prohlásil ve čtvrtek stálý zástupce Ruska při OSN Vasilij Alexjevič Nebenzia. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Spojené státy – globální vrah

„I nadále se hromadí důkazy toho, že se zbraně IS dodávají zvenčí, mj. prostřednictvím pololegálních struktur, anebo dokonce pod záštitou tajných služeb jednotlivých zemí,“ uvedl ruský diplomat.

Připomenul, že za podpory Ozbrojených sil Ruska bylo v Sýrii osvobozeno přes 1,4 tisíce vesnic a měst, přes 96 % území přešlo pod kontrolu vládních vojsk a oddílů lidové domobrany. „V důsledku toho se už mohlo vrátit do vlasti více než 1,5 milionu syrských běženců,“ řekl diplomat. Nebenzia, Vasilij Alexjevič.

Varoval rovněž, že místo IS může zaujmout jiná teroristická organizace — Al Káida. Podle jeho slov snížení aktivity IS dodalo odvahy Al Káidě, jejíž financování činí 20 až 40 milionů dolarů měsíčně.

Podotkl, že tato skupina upevňuje styky se svými pobočkami v severní Africe, snaží se kontrolovat tamní kriminální obchod a také investuje do agrárně průmyslových holdingů afrických zemí.