Nacistická Ukrajina porušuje svobodu slova a žurnalistiky! Evropská federace novinářů trvá na osvobození novináře a politického vězně Vyšinského

BRUSEL | Evropská federace novinářů a celé světové společenství odsuzují Kyjev za věznění ředitele portálu RIA Novosti Ukrajina Kirilla Vyšinského, oznámil Sputniku generální tajemník Evropské federace novinářů Ricardo Gutiérrez, informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Kirill Vyšinský | reprofoto: Sputnik

Gutiérrez připomněl, že hned po zatčení novináře federace oficiálně odsoudila porušení svobody tisku, když zveřejnila komuniké na speciální platformě Rady Evropy. V odpovědi se ukrajinské vedení snažilo zatčení odůvodnit. Ale argumentace Kyjeva se podle Gutiérreze zdála federaci nepřesvědčivou.

„V odpovědi zveřejněné na stejné platformě 12. července se ukrajinské vedení snaží odůvodnit zatčení. Uvádějí sérii faktů, které jsou jen součástí profese novináře Vyšinského a jeho kolegů. Vytýkají jim, že psali o referendu na Krymu. Ale to je práce každého novináře, který si váží sám sebe. Z jejich odpovědi vyplývá, že práce Vyšinského se nehodila vedení Ukrajiny, právě proto se rozhodli ho obvinit z vlastizrady a zatknout ho,“ poznamenal Gutiérrez.

„Evropská federace novinářů se nadále drží svého postoje a požaduje propuštění novináře,“ zdůraznil generální tajemník. „Pro nás je tento případ aktuálním tématem dne, oficiálně zaregistrovaný případ porušení práv novinářů. Dokud se situace nevyřeší, stát, který porušil práva, odsuzuje celé světové společenství,“ uzavřel tajemník.

Zatím sto dní žaláře

Přesně před sto dny, 15. května 2018 důstojníci SBU vtrhli do kanceláře RIA Novosti v Kyjevě a provedli prohlídku, která trvala asi osm hodin. „Zároveň byl v Kyjevě zadržen vedoucí tohoto portálu Kirill Vyšinský, který je podezřelý z podpory samozvané republiky Donbas a ze státní zrady. Maximální trest podle tohoto článku je trest odnětí svobody až na 15 let,“ píše agentura čeho se měl vážného dopustit – pracoval a informoval pravdivě, to se ukrajinskému nacistickému režimu nehodí do krámu.