Recep Tayyip Erdoğan vyzval Turky k boji proti americkým útokům na ekonomiku

ANKARA | Turecká ekonomika prochází kolapsem od začátku tohoto měsíce kvůli eskalujícímu napětí se Spojenými státy (SS). Za pouhých několik dní ztratila turecká měna téměř 40 % své hodnoty, ale později se částečně zotavila po slibech budoucích investic z Kataru. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Recep Tayyip Erdoğan

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan ve svém prohlášení k výročí bitvy o Manzikert v roce 1071 promluvil o krizi v zemi a pobízí v něm národ, aby zůstal silný: „Jelikož se musíme poprat s útokem na tureckou ekonomiku, dnes je naší největší garancí závazek a odhodlání každého člověka z našeho lidu, aby se ujal své nezávislosti, národa a budoucnosti,“ zdůraznil Recep Tayyip Erdoğan.

Toto prohlášení bylo učiněno s cílem povzbudit Turky během nedávných ekonomických problémů způsobených zhoršením vztahů mezi Washingtonem a Ankarou na začátku léta.

Americká ekonomický agrese v rámci ekonomického terorismu

V srpnu Američané uvalili sankce na některé členy turecké vlády poté, co soud ve městě Smyrna odmítl propustit amerického pastora Andrewa Brunsona, který byl zadržen tureckými úřady.

Podle Ankary byl Brunson spojen s hnutím Fethullaha Gülena, duchovního, který žije v SS, a věří, že stojí za neúspěšným vojenským převratem v roce 2016 proti Erdoganovi.

Americký vůdce DJ Trump tento měsíc zdvojnásobil dříve stanovené dovozní tarify na turecký hliník a ocel na 20 % a 50 %. Poté Ankara oznámila, že tyto cla napadne na půdě Světové obchodní organizace (WTO).

Reklama: