Ve Wiesbaden provokovali se socou tureckého vůdce Recepa Tayyipa Erdoğana

WIESBADEN | V německém městě Wiesbaden začalo růst napětí poté, co v rámci bienále výtvarného umění byla v pondělí na náměstí umístěna socha tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdoğana. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

zahalené turecké samice a turecký Hitler ve Wiesbadenu | reprofoto: Sputnik (© REUTERS / Ralph Orlowski)

Ve Wiesbadenu se koná bienále na téma „špatné zprávy“. Organizátoři výstavy doufali, že čtyřmetrová zlatě natřená socha tureckého vůdce vyprovokuje veřejné debaty o jeho osobnosti. Ve skutečnosti podobizna Erdogana připomínající sochu Saddáma Husajna v Bagdádu, kterou po invazi svrhly americké síly, vyvolala protesty a nepokoje.

Mluvčí policie agentuře DPA řekl, že se ve městě vytvořila trochu agresivní atmosféra. Podle radního Olivera Franze verbální konfrontace přerostla do pouličních potyček, objevily se i nože. To v tureckých rukách. Německo má svou největší etnickou menšinu tureckou, kdy Turci v Německu vzhlížejí k tureckému vůdci Erdoğanovi.


Turecký Hitler

Socha, která sebejistě ukazuje do dáli, si od odpůrců Erdogana okamžitě získala označení „turecký Hitler“. Naopak stoupenci turecké hlavy státu si před sochou dělali selfie.

„Postavili jsme sochu, abychom mohli mluvit o Erdoğanovi,“ řekl agentuře DPA ředitel městského divadla Eric Laufenberg. „V demokracii musíme čelit různým názorům,“ dodal.

Místní strany Alternativa pro Německo naopak organizátory výstavy obvinil z hlouposti za to, že přenechali prostor despotovi, který tráví svůj čas ponižováním Německa.

Kvůli neustálým násilnostem mezi stoupenci a příznivci Erdoğana vedení města rozhodlo, že socha musí pryč. Ve středu krátce po půlnoci přijeli hasiči s jeřábem a sochu odstranili. „Po dohodě se státní policií starosta Sven Gerich rozhodl sochu odstranit, neboť již nešlo zajistit bezpečí v jejím okolí,“ uvedla radnice na svém Twitteru. Kdo vládne v Německu? Turci nebo Němci?