Čína provedla testy první letadlové lodi vlastní výroby

PEKING | Námořní testy první čínské letadlové lodi vlastní výroby proběhly bezpečně a úspěšně, stavba lodi probíhá v souladu s plánem, řekl ve čtvrtek mluvčí čínského ministerstva obrany Wu Qian. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Type 001A | reprofoto: YTB

„Podle plánu stavby druhá čínská letadlová loď nedávno opustila přístaviště loděnice v Dalianu, aby absolvovala zkoušky na moři v příslušné vodní oblasti,“ uvedli na čínském úřadu. Dodává se, že během zkoušek byly provedeny testy na kontrolu platformy a vybavení vojenské lodi.

Dříve místní média uváděla, že letadlová loď opustila základnu v Dalianu 26. srpna. Podle vojenských odborníků se během druhé zkušební plavby posádka letadlové lodi zaměří na řešení problémů a obtíží, které vznikly během prvního testu.

Podle analytiků je před předáním letadlové lodě čínskému námořnictvu nutné provést řadu testů, včetně testů leteckého provozu paluby, informuje zmíněná agentura.

Druhá čínská letadlová loď Type 001A, která se stala první z vlastní výroby, byla dokončena v dubnu 2017. Stavěla se od roku 2013. Délka letadlové lodi je 315 metrů, šířka 75 metrů, hmotnost 70 tisíc tun, cestovní rychlost 31 uzlů.

Čínská média uvedla, že na palubě může být umístěno 36 stíhacích letounů Jian-15 (J-15). První testovací plavba letadlové lodi proběhla 13. — 18. května tohoto roku.

Reklama: