V Rusku pohřbí americký dolar. Obchody s Afrikou, Asií a Latinskou Americkou budou výlučně v národních měnách

MOSKVA | Ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Valentinovič Manturov prohlásil, že se Rusko snaží se zeměmi Blízkého východu, jihovýchodní Asie, Latinské Ameriky a Afriky přejít na obchodování v národních měnách. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek

Proces přechodu na národní měny podle ministra nebude rychlý a byl zahájen ještě před uvalením sankcí. „Systematicky na tom pracujeme již několik let, získávali jsme zkušenosti a praxi, co se týče fungování komerčních a centrálních bank v zemích, kde bude to pro nás výhodné,“ uvedl na adresu opuštění eura a dolaru v tomto segmentu mezinárodního obchodu.

Podle něj se to týká v první řadě zemí Blízkého východu, jihovýchodní Asie, Latinské Ameriky a Afriky, zatímco v případě Evropy tento proces není tolik významný. Manturov, Denis Valentinovič dále upozornil, že ruští výrobci aut již začali přecházet na platby v národních měnách s tureckými dodavateli.

Mezitím se komerční banky Ruska a Íránu již dohodly, že v bilaterálním obchodu umožní platby v národních měnách. Na Petrohradském mezinárodním ekonomickém fóru, které se konalo letos v květnu, Rusko a Indie přijaly deklaraci, podle které obě země budou koordinovat své úsilí pro spuštění obchodu v národních měnách.

Reklama: