Chtějí Američané opět vyprovokovat novou válku? V irácké Basře 12 mrtvých, byl vyhlášen zákaz vycházení

BASRA | Irácké bezpečnostní síly v Basře, ve které vládnou již několikadenní nepokoje, dnes oznámily zavedení zákazu vycházení ve městě v sobotu od 16:00 hodin místního času, informuje televizní stanice Al-Sumari, kterou cituje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Demonstrace v Basře | reprofoto: hurriyetdailynews.com

Toto není první pokus iráckých úřadů vyhlásit zákaz vycházení v Basře, aby zmírnily napjatou situaci. Každopádně, navzdory hrozbám vůči nespokojeným obyvatelům, že budou zatčeni za porušení režimu, se tisíce rozzlobených místních vydává do ulic a nepokoje pokračují.

„V Irácké Basře už od pondělí panují nepokoje. V těchto dnech tisíce demonstrantů požadují od úřadů, aby zlepšili situaci ve městě, a zásobili ho čistou pitnou vodou a elektřinou. Probíhají protesty, což vede ke střetům s ozbrojenými složkami,“ píše agentura.

V úterý a ve středu rozzlobení demonstranti podpálili administrativní budovy provincie a města. Jednotky armády, které byly pověřeny obnovením pořádku v přístavním městě, používaly slzný plyn a střelné zbraně, aby se demonstranti rozptýlili. V důsledku nepokojů jsou mrtví i zranění. Reuters uvádí 12 mrtvých. Také je uvedeno, že demonstranti zablokovali práci největšího přístavu Umm Qasr, který se nachází poblíž Basry.

Ve čtvrtek večer demonstranti v Basře zapálili kanceláře proíránských politických stran a hnutí a v pátek íránský konzulát a jeden z prezidentských paláců v centru města. Proto se dají demonstrace označit za sunnitské.

Podle článku vox.com nejsou demonstrace jen o nedostatek vody a elektřiny, nýbrž se má údajně jednat i o nespokojenost s vládou.

Kdy podle nich je jejich špatná situace v regionu bohatém na ropu spojená s korupcí, ale také hlavně s íránským politickým směřováním regionu. S tím souhlasí i centrální vláda: „Cílení diplomatických misí je nepřijatelné a škodlivé pro zájmy Iráku,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí Ahmed Mahjoub. Chtějí Američané opět rozpoutat válku mezi Irákem a Íránem, aby destabilizovali Írán?

Reklama: