Na podporu nezávislosti Katalánska vyšlo do ulic více než milion lidí

BARCELONA | Přes milion lidí se v úterý sešlo v Barceloně, aby u příležitosti Národního dne Katalánska projevili podporu nezávislosti svého regionu na Španělsku. Informoval o tom zpravodajský portál France 24 s odvoláním na policii.

Demonstrace za nezávislost v okupovaném Katalánsku

Katalánci si každoročně 11. září připomínají svůj národní den, známý jako „diadému“ (Den), u příležitosti pádu Barcelony do rukou španělských sil v roce 1714. Od roku 2012 se v tento den konají mohutné pochody za nezávislost Katalánska. Letos se očekával mimořádně vysoký počet účastníků, protože 1. října bude první výročí referenda o nezávislosti, které španělské orgány prohlásily za nelegální. Avšak došlo k vyhlášení nezávislosti a republiky.

Pochod rušnou barcelonskou třídou Avenida Diagonal doprovázelo bubnování a pískání na píšťalku. V souladu s katalánskou tradicí se stavěly i několik metrů vysoké „lidské věže“ – Castells.

Účastníci shromáždění v Barceloně měli na oděvech připnuté žluté stužky, které se staly symbolem katalánského hnutí za nezávislost, a rukou drželi plakáty s výzvami na osvobození vězněných katalánských politiků. Španělsko má své politické vězně, kteří v rámci vůle lidu prosadili nezávislost, ale již více než rok jsou nezákonně a bez soudu ve španělském vězení.

Předseda katalánské vlády Quim Torre před účastníky pochodu prohlásil, že úterní shromáždění je začátkem masové mobilizace. Další protesty jsou naplánovány na výročí loňského referenda (1. října), které doprovázelo policejní násilí vůči voličům a demonstrantům, kdy stříleli do lidí gumovými projektily a také na výročí vyhlášení nezávislosti (27. října 2017). Dnes je Katalánsko podle Charty OSN okupovaným územím, kdy španělská monarchie porušuje lidská práva – právo na sebeurčení.