S žádným jedem do Británie nepřiletěli

MOSKVA | V exkluzivním rozhovoru šéfredaktorce agentury Sputnik a televize RT Margaritě Simonovně Simonjaně, podezřelí z otravy Skripalových Boširov a Petrov potvrdili, že to jsou jejich pravá jména. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

údajní agenti

„Jsme ti, koho ukázaly (britské úřady — pozn. red.). Ruslan Boširov a Alexandr Petrov. To jsou naše pravá jména,“ odpovídali na otázku, zda mohou potvrdit, že jsou to lidé, jejichž fotografie zveřejnily britské úřady.

Dále uvedli, že se vydali do britského města Salisbury jakožto turisté na doporučení přátel. Strávili tam údajně nanejvýš hodinu.

„Dorazili jsme do Salisbury 3. března… Samozřejmě jsme tam jeli, abychom viděli Stonehenge a Starý Sarum, ale nemohli jsme se tam dostat kvůli bahnu. Zmokli jsme a prvním vlakem jsme se vydali zpátky (do Londýna)… V Salisbury jsme strávili maximálně hodinu, hlavně kvůli čekání na vlak.

Včera Putin na Východním ekonomickém fóru oznámil, že ruské úřady našly osoby, které Londýn podezřívá z otravy Skripalových. Později Dmitrij Sergejevič Peskov uvedl, že Putin s těmito lidmi nemluvil. Dále dodal, že proti nim nebyla přijata žádná opatření.

Boširov a Petrov, které Bitánie podezřívá z otravy Skripalových, odmítají tvrzení, že by převáželi otravné látky.

Během exkluzivního rozhovoru pro Sputnik a RT Boširov a Petrov odpověděli záporně na otázku Margaritě Simonovně Simonjaně zda s sebou měli v Británii novičok nebo jakýkoliv jiný jed či nebezpečnou látku.

Ve špatný čas na špatném místě

Oba muži popsali situaci jako „fantastickou a osudovou náhodu“. Do Salisbury přijeli jako turisté a chtěli se podívat na památky. Kvůli špatnému počasí však ve městě zůstali pouze hodinu a prvním vlekem jeli zpátky do Londýna.

„Dorazili jsme do Salisbury 3. března… Samozřejmě jsme tam jeli, abychom viděli Stonehenge a Starý Sarum, ale nemohli jsme se tam dostat kvůli bahnu. Zmokli jsme a prvním vlakem jsme se vydali zpátky (do Londýna)… V Salisbury jsme strávili maximálně hodinu, hlavně kvůli čekání na vlak.

„Ani si nedokážete představit, co se stalo s našimi životy“

„Chtěli bychom, pokud někdy skutečně najdou pachatele, aby se nám alespoň omluvili za to, co se odehrálo během uplynulého týdne, nebo pěti dnů, už ani nevím, kolik toho uplynulo,“ řekl Petrov v exkluzivním rozhovoru šéfredaktorce agentury Sputnik a televize RT Margaritě Simoňanové.

Petrov si dále postěžoval, že nemůže vyjít normálně z domu, aby natankoval auto. „Pustím si rádio a tam ‚Boširov a Petrov‘, zapnu si televizi a tam ‚Boširov a Petrov‘, jak byste s tím žili? Velmi se bojím, mám strach a obavy. Ani nevím, co bude zítra,“ řekl Boširov.

„Přišli jsme pro ochranu, ale vypadá to jako výslech… Poté, co se naše životy změnily v noční můru, neměli jsme ponětí, co dělat. Máme jít na policii, do vyšetřovacího výboru, do britské ambasády nebo do FSB? Byli jsme zcela ztracení. Nemůžeme jít ven. Jsme vystrašeni… Máme obavy o životy našich blízkých,“ řekli.

Včera Putin na Východním ekonomickém fóru oznámil, že ruské úřady našly osoby, které Londýn podezřívá z otravy Skripalových. Později Dmitrij Peskov uvedl, že Putin s těmito lidmi nemluvil. Dále dodal, že proti nim nebyla přijata žádná opatření.

Minulý týden britské úřady oznámily, že identifikovaly dva ruské občany, kteří stojí za otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala, jež se odehrála 4. března. Jedná se o Alexandra Petrova a Ruslana Boširova. Britská premiérka Theresa Mayová z incidentu obvinila ruskou vojenskou zpravodajskou službu, která jednala na příkaz nejvyššího vedení země. Moskva svou účast popírá.


Zdroj ZDE a ZDE.