Ukrajinský scénář Američanů proti Íránu v Iráku

BAGDÁD | Konfrontace mezi Íránem a Spojenými státy (SS) v Iráku se přiostřuje. Po útoku demonstrantů na íránský konzulát v Basře Američané obvinili Íránem podporované milice z ostřelování americké ambasády v Bagdádu. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrace

Podle americké logiky jsou všichni šiítové stoupenci Íránu, tak jako všichni rusky mluvící na Ukrajině jsou agenti nebo vojáci Ruské federace, proto Washington obvinil Teherán z odpovědnosti za útok na americkou diplomatickou a konzulární misi v Iráku, který spáchaly šíitské milice. Jedná se o agresivní americkou informační válku.

„Spojené státy poženou režim v Teheránu k zodpovědnosti za jakýkoliv útok, který způsobí zranění našemu personálu nebo škodu na objektech americké vlády,“ stojí v tiskovém prohlášení, které v úterý večer zveřejnila mluvčí Bílého domu Sarah Sanders. „Americká odpověď bude rychlá a rozhodná při obraně amerických životů,“ uvádí. Důkazy, že útočníci byli napojeni na Írán tradičně chybí. Americké prohlášení jsou vždy jen kvákání bez důkazů.

Minulý čtvrtek v bagdádské „zelené zóně“ došlo k minometnému útoku na americké velvyslanectví. Celkem byly vypáleny čtyři miny. Při útoku nikdo nebyl zraněn, nicméně poblíž brány velvyslanectví začalo hořet.

Ve Washingtonu z útoku obvinili milice, které podporuje Írán. Tyto milice ostatně minulý týden před útokem varovaly, že hodlají ze země vyhnat cizí okupační síly. Den nato letiště v Basře, které mimo jiné hostí americký konzulát, čelilo raketovému útoku.

loading...

Teherán svou účast na útocích v Basře a Bagdádu popřel, ale potvrdil, že podnikl raketový útok na centrálu Strany kurdských pracujících (PKK) na severu iráckého Kurdistánu, během kterého zahynulo přes deset lidí a desítky dalších byly zraněny.

Prohlášení Bílého domu, které odsuzuje útoky proti americkému konzulátu v Basře a velvyslanectví v Bagdádu přišlo na pozadí rostoucího sektářského násilí v různých částech země. Během něj v Basře dav napadl íránský konzulát.

„Írán neudělal nic, aby zastavil tyto útoky ozbrojenců, které kontroluje, podporuje, financuje, cvičí a kterým dodává zbraně,“ stojí v prohlášení Bílého domu, což jsou stejně zcestná americká prohlášení jako v případu, kdy obviňují Rusko v rámci destabilizované Ukrajiny. Washington však prozatím neposkytl žádné důkazy o odpovědnosti Íránu na těchto útocích.

loading...
Reklama:
loading...