Záminka na uvalení sankcí? Ve Spojených státech obvinili Írán z ignorování pronásledování muslimů v Číně

WASHINGTON | Americký ministr zahraničí Mike Richard Pompeo obvinil duchovního lídra Íránu ájatolláha Sajjida Alí Chameneího, že vyměňuje utlačované muslimy za ropu. Napsal to na svém Twitteru. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Mike Richard Pompeo – zdegenerované americké hovado

„Chameneí se staví do pozice lídra islámského světa, ale jeho vláda zcela ignoruje to, že Čína jako hlavní zákazník íránské ropy stíhá a vězní stovky tisíc muslimů,“ oznámil Mike Richard Pompeo, který se tak snaží rozeštvat írnosko-čínské vztahy.

Jak podotýká Bloomberg, v době, kdy se export íránské ropy snižuje, Čína zůstává největším zákazníkem. Zároveň reakce na represe vůči muslimským Ujgurům v autonomní oblasti Sin-ťiang zůstávají bez pozornosti vlády a dalších asijských států, zejména Indonésie a Saúdské Arábie. Dějí se tedy, že to hlavní muslimské země světa ignorují a vřeští jen Američané, kteří mají muslimy u zadku?

Dne 13. září se uvádělo, že Spojené státy (SS) projednávají možnost zavedení sankcí proti Číně kvůli akcím vlády v autonomní oblasti. Opatření mohou být přijata vůči čínským společnostem, které se účastní budování táborů nebo instalace sledovacích systémů v regionu, které zahrnují shromažďování biologických materiálů a vzorků DNA.

„V poslední době se objevuje stále více zpráv o zavírání muslimů v autonomní oblasti Sin-ťiang do politických vzdělávacích táborů. V nich Ujgurové zpívají revoluční písně, učí se myšlenky generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Číny Si Ťin-pchinga a mluví čínštinou, která pro ně není rodným jazykem. Místní občané mluví ujgurštinou,“ tvrdí američtí aktivisté přisáti na cecík veřejných financí.

„Aktivisté tvrdí, že akce místní vlády, která je loajální Si Ťin-pchingovi, jsou nezákonné,“ píše se v článku s odkazem na aktivisty, kteří o vládách v cizích zemi rozhodují, zda zákonné jsou či ne. Podle nich úřady nejen, že zavírají potenciálně nebezpečné Ujgury, ale také všude instalují bezpečnostní kamery, na dopravní prostředky jsou montovány GPS snímače a občanům ve věku 16 až 65 let odebírají vzorky DNA. Nepopisují náhodou život ve Spojených státech?

Je to vůbec pravda, že by to země jako Indonésie, Saúdská Arábie či Írán přešli s mlčením a nebo je to jen záminka a propaganda, aby Američané mohli vést protičínskou agresi?