Budou do deseti let běhat po Sibiři klonovaní mamuti?

JAKUTSK | Ruská odpověď na ‚Jurský park‘ znamená, že budou znovu zrozeni mamuti za méně než deset let, řekl představitel ruské republiky Sacha (Jakutsko), Ajsen Sergejevič Nikolaev. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrace: wikipedia.ru

Tento ‚zázrak‘ se stane během deseti let, řekl na Východním ekonomickém foru (EEF) ve Vladivostoku a poukázal na spolupráci země s korejskými a japonskými vědci.

„Aktivně spolupracujeme s Jižní Koreou,“ řekl, a předpověděl, že „vzkříšení“ těchto vymřelých zvířat je na spadnutí. „V roce 2014 skupina mých přátel a já jsme navrhli projekt na vytvoření parku z Doby ledové s mamuty. Všichni se pak smáli, ale nyní se nikdo nesměje,“ uvedl.

Sacha, také známá jako Jakutsko, je částí parku pleistocénu, který byl v Době ledové „Jurským parkem“. Zde se snaží znovu vytvořit ekosystém, který byl dominantní, když mamuti ještě žili.

Nikolaev, Ajsen Sergejevič se však domnívá, že není fantazírování si myslet, že klonovaná zvířata se budou toulat přírodní rezervací v blízké budoucnosti. „Jedná se o projekt budoucnosti“, řekl ruským médiím. „Věřím, že v životě naší generace budeme schopni klonovat mamuty,“ dodal.

„Všechny předpoklady pro to existují,“ řekl a dodal, že technologie se vyvíjí rychlým tempem. Klonovací experimenty byly zahájeny v tomto regionu už na zaniklých starověkých koních a jeskynních lvech, v rámci přípravy k revolučnímu „restaurování“ mamutů, napsal Siberian Times.

V roce 2012 výzkumný ústav v republice Sacha podepsal dohodu s jihokorejskou výzkumnou organizací Sooam Biotech, kde nastiňuje svůj záměr vyrábět živé mamuty. Mezitím vědci z Harvardu také pracují na vytvoření mamuta a hybridního slona. V případě, že pokusy klonování budou úspěšné, tato zvířata by rovněž byla přijata do parku pleistocénu.

Většina mamutů vymřela před 10 000 lety, nicméně malá populace přežila na severní Sibiři o zhruba 6000 let déle po ostatních mamutech, kteří zahynuli na kontinentu.

Reklama: