Vědci uvedli příčinu vymření dávných civilizací – Globalizace

CHEYENNE | Vědci z Univerzity ve Wyoming ve Spojených státech zjistili, že příčinou vymření starověkých civilizací, které existovaly v posledních deseti tisících let, byly globalizační procesy, v jejichž důsledku vymření jedné kultury vyvolalo řetězovou reakci a zmizení dalších kultur. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Ilustrační snímek: pxhere.com

Odborníci prostudovali historické dokumenty za posledních 130 let a také výsledky radiokarbonové analýzy množství vzorků minerálů ve stáří až deset tisíc let, které byly nalezeny na různých světadílech. Příslušná studie je uveřejněna v časopise Proceedings Národní akademie věd.

Podle výsledku analýzy byli vědci schopni vypočítat spotřebu energie v lidské společnosti v různých historických obdobích a posoudit míru synchronizace mezi nimi, píše agentura.

Jak vědci zjistili, úrovně spotřeby energie různých dávných lidských společností jsou ve skutečnosti shodné. Proces globalizace by však také mohl přispět k současnému pádu mnoha civilizací kvůli jejich zranitelnosti vůči změnám životního prostředí v důsledku sociálně-ekonomického rozvoje, předpokládají autoři výzkumu.

Tyto faktory je třeba vzít v úvahu při interakci současných států, vývoji globalizačních procesů ve světě a vytvoření politiky udržitelného lidského rozvoje, došli k závěru odborníci.

Před tím došli vědci k závěru, že ke zmizení některých vyspělých starověkých společností z povrchu Země by mohlo dojít následkem ekologických katastrof: znečištění ovzduší, kácení lesů a půdní eroze.

Reklama: