Co bude následovat? Číně dochází americké zboží, na které může uvalit cla

PEKING | V Číně se vedou debaty o tom, jak má Peking přistupovat k obchodní válce rozpoutané Spojenými státy (SS), až uvalí cla na veškeré americké zboží, které země dováží. Mezi možnými návrhy je embargo na export vzácných nerostů. Informuje světová zpravodajská agentura a rozhlasová stanice Sputnik, která je součástí mediální skupiny Rusko dnes.

Na Trumpa sere pes | foto: twitter

Obchodní přebytek na straně Číny vede k tomu, že již dochází americké zboží, na které by Peking mohl uvalit odvetná cla. V roce 2017 čínský export zboží do Spojených států činil 505,5 miliardy dolarů, zatímco import dosahoval 129,9 miliardy dolarů. Obchodní deficit na americké straně tak činil 375,6 miliardy dolarů.

„Proto poslední reakce na americká cla byla poměrně slabá. V pondělí americký vůdce Donald John Trump oznámil, že 24. září začnou platit 10% cla na čínské zboží v hodnotě 200 miliard dolarů. Od 1. ledna se cla zvýší na 25 %, pokud Peking neučiní ústupky. Čína reagovala cly ve výši 5 % až 10 % na dovoz amerického zboží v hodnotě 60 miliard dolarů,“ informuje agentura.

S ohledem na předešlá padesáti miliardová cla se americká ochranářská opatření dotknou poloviny čínského exportu, zatímco čínská opatření se dotknou amerického dovozu v hodnotě 110 miliard dolarů. Cla na zbylé zboží v hodnotě necelých 20 miliard dolarů se dotkne důležitých výrobních dílů a uškodí tak čínským výrobcům, upozorňuje portál South China Morning Post (SCMP).

Jak potrestají Američany?

Pokud se Pekingu a Washingtonu nepodaří rychle ukončit obchodní válku, Čína bude muset přijít s novou taktikou. O tom, jak Čína může reagovat na nová cla, se vede debata jak v čínském tisku, tak i mezi čínskou elitou.

Komentář v Lidovém deníku Komunistické strany Číny tvrdí, že by Peking měl uvalit relativně menší cla na zboží, kterému pouze těžko dokáže nalézt alternativu, a uvalit vysoká cla na suroviny, které snadno sežene jinde, luxusní zboží a zboží, které konkuruje čínským výrobcům. Bývalý čínský ministr financí Lou Ťi-wej, který dnes předsedá Národní radě fondu sociálního zabezpečení, zase uvedl, že by Čína mohla uvalit embargo na určité typy zboží, které jsou pro Američany velmi důležité. Podle něj takové zboží není těžké identifikovat.

ak upozorňuje SCMP, americké společnosti přesvědčily úřady, aby vyňaly 300 druhů zboží z celního seznamu, například chytré hodinky nebo cyklistické přilby. Mezi nimi ale byly i vzácné nerosty a kovy, potřebné pro technologicky vyspělou výrobu.

„Můžeme vybrat některé výrobky, které byly vyškrtnuty z amerického seznamu,“ řekl v neděli Ťi-wej na Čínském rozvojovém fóru. „V obchodní válce nikdo nevyhraje, ale v případě těchto výrobků budou čínské mezní ztráty nižší, zatímco americké mezní ztráty budou velké,“ domnívá se.

Většina čínských odvetných cel je zaměřena na americké zemědělské a energetické produkty, které pocházejí ze států, které podpořily Donadla Johna Trumpa v prezidentských volbách v roce 2016. Proti této taktice se americký prezident ostře ohradil.

„Čína otevřeně deklarovala, že se aktivně snaží ovlivnit nebo změnit naše volby prostřednictvím útoků na naše farmáře a dělníky kvůli jejich loajalitě vůči mně,“ napsal Trump v pondělí na svůj Twitter. Dále pohrozil, že bude následovat obrovská a rychlá ekonomická odveta, pokud s touto praxí nepřestane.