Před dnešní stavem EU varovala už před třiceti lety

LONDÝN | Britská premiérka Margaret Thatcher před 30 lety varovala před tím, že se Evropská Unie – pokud půjde dál tím směrem, jakým tehdy měla nakročeno – stane úzkým, do sebe zahleděným klubem, který nedokáže uchopit obchodní příležitosti jinde ve světě.

Margaret Thatcher

Lady Thatcher varovala před hnutím směrem k federální Evropě v řeči v roce 1988. Evropská komise, řekla paní Thatcher, může uspět jen tehdy, pokud budou mít suverénní státy Evropské Unie možnost zachovat si svou nezávislost.

Řekla, že pokusy o upevnění moci z Bruselu, jako hlavního města „Evropského konglomerátu“ nakonec selžou, že úspěch závisí na rozptýlení moci a rozhodnutí mimo centrum.

Její projev v Bruggách, to bylo tehdy ostré varování před Bruselem – Evropskou Unií. Byl to tehdy pokus zachránit evropský projekt.

Řekla: „Evropa bude silnější právě proto, že má Francii, která je Francií, Španělsko je Španělskem, s Velkou Británii jako Británii, každou se svými vlastními zvyky, tradicemi a identitou.

loading...

Zatímco Spojené státy americké se staly největší velmocí světa, Evropská složitá historie a výrazné odlišnosti národů Evropy znamenají, že Spojené státy Evropy nikdy nebudou nefungovat. „Bylo by hloupé snažit se je přizpůsobit do nějaké identické evropské osobnosti,“ uvedla.

Kéž bychom dnes měli někoho, jako byla ona, s páteří a slušností, aby se v těchto dnech postavil takový člověk čelem k tomu co se děje v Evropské Unii.

loading...
Reklama:
loading...